Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

okrągły stolik do salonu

ELEGANCJA I FUNKCJONALNOŚĆ

Wnętrza to przestrzenie, w których nie tylko żyjemy, ale również wyrażamy naszą osobowość i styl. Każdy detal ma znaczenie, a sztukateria, która kiedyś służyła głównie do maskowania i ozdabiania przejść między ścianami a sufitem, dziś staje się wyrazem naszych estetycznych preferencji. Poznając różnorodne kształty, zastosowania, wymiary oraz materiały będziemy mogli zdecydować się na wybór odpowiedniej sztukaterii do swojego domu.

PONADCZASOWY STYL SZTUKATERII

Sztukaterie we wnętrzach były pasami materiału służącymi do maskowania i złagodzenia przejść pomiędzy dwoma powierzchniami, takimi jak ściana i sufit. Dzisiaj ich zastosowanie jest o wiele bardziej zróżnicowane. Sztukaterie znajdują swoje miejsce zarówno we wnętrzach utrzymanych w stylu klasycznym, glamour, w stylu włoskim, a także w nowoczesnym designie. To wszechstronność sprawia, że sztukaterie stanowią niezwykły element wystroju wnętrz. Warto zaznaczyć, że sztukateria może spełniać funkcje zarówno praktyczne, jak i dekoracyjne. Sztukateria na wysokości oparcia krzesła nie tylko wizualnie podzieli ścianę, ale także zabezpieczy ją przed uszkodzeniami, które powstają w wyniku odsuwania mebli. To doskonałe połączenie elegancji i funkcjonalności.

miękka sofa

DUŻY WYBÓR I DOSTĘPNOŚĆ

W przeszłości sztukaterie przyjmowały różne formy, odzwierciedlając stylistyczne preferencje danej epoki. Dziś projektanci tworzą coraz bardziej nowoczesne wzory i niezwykłe formy sztukaterii. Wybór może przytłaczać, ale z pewnością istnieje idealna sztukateria dla każdego wnętrza. Przy wyborze sztukaterii trzeba rozważyć wiele aspektów, włączając w to styl, jaki chcemy nadać wnętrzu, rozmiar pomieszczenia oraz materiał, z którego ma być wykonana. Przemyślany wybór sprawi, że wnętrze nabierze niezwykłego i ponadczasowego wyglądu. 

KSZTAŁTY I ZASTOSOWANIE

Sztukateria dostępna jest w wielu kształtach i rozmiarach, ale głównie stosujemy ją na płaszczyznach takich jak ściany i sufity. Może znajdować się w miejscach łączenia tych płaszczyzn lub tworzyć dekoracyjne pola na ich powierzchniach. Sztukateria na ścianach ma charakter ozdobny i praktyczny, optycznie porządkuje przestrzeń i zabezpiecza ważne miejsca przed uszkodzeniem. 

Na ścianach głównie stosuje się płaskie listwy sztukateryjne, ale dodatkowo można używać elementów dekoracyjnych, takich jak zdobne narożniki lub aplikacje o ciekawym wyglądzie. Chcąc nadać wnętrzu klasycznego charakteru, warto zastosować szerokie listwy obramowujące drzwi i okna. Stosując sztukaterię ścienną, ważne jest dostosowanie listew przypodłogowych do zastosowanych profili. Stylizowana listwa o większej wysokości stworzy bazę i wzmocni kompozycję ścienną. Sztukateria sufitowa to głównie gzymsy przysufitowe, które łagodzą przejście między ścianą a sufitem. Płaskie listwy tworzą dekoracyjne pola, a zdobne rozety są idealne jako akcenty w miejscach, gdzie zawiesza się lampy. Gzymsy przysufitowe, poza funkcją ozdobną, mogą także pełnić funkcję osłony dla karniszy i taśm LED, które podświetlają sufit.

łóżko do sypialni

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI WZÓR

Istnieją wytyczne dotyczące określania wymiarów sztukaterii, ale ostateczny wybór powinien być dostosowany do konkretnego pomieszczenia. Im jest ono wyższe i większe, tym sztukateria powinna być większa i posiadać wyraźniejsze linie. Wybór sztukaterii powinien być też zgodny z ogólnym stylem wnętrza. We wnętrzach utrzymanych w klasycznym stylu najlepsze będą szerokie i ozdobne listwy, podczas gdy nowoczesne przestrzenie lepiej będą prezentować się z minimalistycznymi, prostymi wzorami. Wybór sztukaterii powinien również odzwierciedlać osobiste preferencje i gust właścicieli mieszkania.

MATERIAŁY NA SZTUKATERIĘ

Wybór materiałów, z których wykonana jest sztukateria, ma ogromne znaczenie dla jej wyglądu, trwałości i kosztów. Tradycyjnie sztukaterie były tworzone z drewna i gipsu, ale dzisiaj dostępne są także lekkie i trwałe materiały w atrakcyjnych cenach. Wybór odpowiedniego materiału zależy od naszych preferencji i potrzeb. Najczęściej sztukaterie wykonywane są z takich surowców jak:

  • drewno, 
  • poliuretan, 
  • PVC, 
  • polistyren, 
  • gips ceramiczny, 
  • flex. 

SZTUKA DOBORU ODPOWIEDNIEGO WZORU

Wybór materiału dla sztukaterii zależy od wielu czynników, takich jak styl wnętrza, budżet oraz preferencje estetyczne. Każdy materiał ma swoje zalety i wady, dlatego warto dokładnie przemyśleć swój wybór. 

Przy eleganckim i tradycyjnym wystroju wnętrza, sztukateria z naturalnego drewna może być doskonałym wyborem. Jednak trzeba pamiętać o jej wrażliwości na wilgoć. Jeśli ściany są nierówne, a budżet jest ograniczony, sztukaterie MDF lub poliuretanowe mogą być bardziej praktycznymi opcjami, ponieważ są trwałe i łatwe w montażu. Sztukateria z PVC sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie występują ekstremalne warunki, takie jak wilgoć. Polistyren jest lekki i prosty w montażu, ale może nie być odpowiedni do bardziej ekskluzywnych wnętrz. Natomiast sztukateria z gipsu ceramicznego pozwoli osiągnąć efekt wysublimowanych zdobień, ale jej montaż może być bardziej wymagający.

lampa stojąca

PODKREŚL WYJĄTKOWOŚĆ WNĘTRZA

Dodanie sztukaterii do mieszkania to doskonały sposób na podkreślenie elegancji i wyjątkowości wnętrza. Doświadczony projektant z PRZESTRONNIE.PL pomoże Ci w projektowaniu i aranżacji wnętrz, włączając sztukaterię w sposób, który podkreśli unikalny charakter Twojego mieszkania. Z nami każdy projekt staje się wyjątkowy, a Twoje wnętrza nabiorą niepowtarzalnego uroku. Pracujemy na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie w całej Polsce. 

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Czym jest sztukateria i do czego służy?

Sztukateria to ozdobne elementy dekoracyjne, często wykonane z materiałów takich jak gips czy poliuretan, które są używane do ozdabiania wnętrz. Służy zarówno celom estetycznym, jak i praktycznym, takim jak ochrona ścian i sufitów.

2. Jakie są popularne zastosowania sztukaterii we wnętrzach?

Sztukateria znajduje zastosowanie na ścianach, sufitach, oknach i drzwiach. Najczęściej używana jest do ozdabiania krawędzi, narożników i przejść między powierzchniami.

3. Jakie style wnętrz najlepiej współgrają ze sztukaterią?

Sztukateria może być dostosowana do różnych stylów wnętrz, od klasycznego po nowoczesny. Warto wybierać odpowiednie wzory i kształty, które pasują do charakteru pomieszczenia.

4. Czy sztukateria może być używana na zewnątrz budynku?

Tak, istnieją specjalne rodzaje sztukaterii przeznaczone do użytku na zewnątrz budynków. Są one zwykle wykonane z bardziej odpornych materiałów, takich jak PVC.