Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

pastelowy plakat na ścianie

CZYM JEST ESTETYKA WABI-SABI? 

Warto poznawać inne sposoby patrzenia na życie. Wabi-Sabi jest japońską filozofią, która skupia uwagę na pięknie tkwiącym w niedoskonałości. Termin „wabi” oznacza skromność, prostotę i nieśmiałość, podczas gdy „sabi” odnosi się do nieuchronności procesów starzenia się i zaniku. Tak więc, zamiast gromadzić to co idealne, trzeba spojrzeć na otaczający świat z innej strony – piękno tkwi również w prostych, skromnych i naturalnych rzeczach, często niedoskonałych. Może to pomóc w osiągnięciu spokoju i harmonii w życiu, a także w rozwoju kreatywności i estetycznej wrażliwości.  

Jeśli odwiedzisz Japonię, zauważysz, że ludzie tam doceniają urodę potłuczonych naczyń, zamglonych krajobrazów i zniekształconych odbić natury na wodzie. 

Pod tym względem idea wabi–sabi oznacza, że każda rzecz na tej planecie, żywa lub nie, starzeje się z wdziękiem, a sam upływ czasu nie zabiera jej urody.  

KORZENIE WABI-SABI 

Pochodzenie Wabi–Sabi sięga setek lat wstecz, kiedy to japońscy mnisi zen propagowali skromny i prosty styl życia, a poeci haiku opisywali piękno, które pojawia się w procesie starzenia się i zaniku. W XV wieku stało się popularne wśród mistrzów ceremonii herbaty, a także w japońskiej sztuce i architekturze, a dziś jest znane na całym świecie jako inspiracja dla projektantów i artystów.  

GŁÓWNE ELEMENTY STYLU 

To doskonały wybór dla osób, które cenią sobie prostotę, naturalność i autentyczność. 

  • Naturalne materiały – drewno, kamień, bambus, len i bawełna. Są używane w pierwotnym stanie, bez przetwarzania, zachowując autentyczność i naturalne piękno. 
  • Minimalizm – wnętrza są przestrzenne i niezatłoczone, z dużą ilością wolnego miejsca. Wykorzystywane są tylko niezbędne, użytkowe przedmioty. 
  • Niedoskonałość – formy są dalekie od ideału, a wręcz idealizowane są niedoskonałości faktur, z naciskiem na autentyczność. 
  • Neutralna kolorystyka – wykorzystuje się naturalne odcienie, takie jak beże, brązy, szarości i zielenie.   
  • Ręcznie wykonane przedmioty – doceniane za swoją autentyczność, naturalność i wysiłek twórczy włożony w ich wytworzenie. Również za niepowtarzalność i niedoskonałość wynikającą z wad materiałów 
  • Oświetlenie – wykorzystywane są naturalne źródła światła, takie jak okna, a także ciepłe i miękkie sztuczne oświetlenie LED, w tym nastrojowe, migotliwe, naśladujące płomienie. 
niskie łóżko w sypialni

JAK UZYSKAĆ WNĘTRZE WABI-SABI? 

Pokażemy to w przejrzystej formie tabeli: 

Elementy stylu Przykłady zastosowania 
Naturalne materiały Drewno – podłogi, belki, meble, dodatki, takie jak misy i tace. Ważne, aby wybierać drewno o naturalnej, nierównomiernej strukturze, z niewielkimi niedoskonałościami, które podkreślają jego wyjątkowość i historię. Kamień – jako element dekoracyjny, na przykład na ścianie lub jako blat w kuchni czy łazience. Rattan, bambus i wiklina – są lekkie, naturalne i przyjemne w dotyku, a jednocześnie bardzo wytrzymałe i trwałe. Mogą być stosowane jako elementy dekoracyjne, ale także w meblach, takich jak krzesła czy fotele. Glina – nadaje wnętrzu surowości i prostoty, a jednocześnie wywołują wrażenie spokoju i harmonii z naturą. Można wykorzystać jako elementy dekoracyjne, takie jak wazony, kubki czy inne naczynia. Len, bawełna i jedwab – len jest wytrzymały, odporny na zużycie i łatwy do utrzymania w czystości. Doskonale nadaje się do zastosowania w zasłonach, narzutach czy poduszkach. Bawełna to tkanina uniwersalna i łatwa w utrzymaniu w czystości. Może być zastosowana w zasłonach, narzutach, poduszkach czy obrusach. Jedwab dodaje elegancji i subtelności aranżacji. Można zastosować go w zasłonach, poduszkach czy dekoracyjnych tkaninach.   
Minimalizm Niewielka liczba mebli, ograniczona do niezbędnych – powinny być proste i wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, bambus czy rattan. Ograniczone dekoracje w postaci roślin doniczkowych, sztuki zen (kamienie zen, rzeźby lub obrazy przedstawiające motywy związane z naturą), ceramika (proste, jednokolorowe misy czy wazy), tekstylia (monochromatyczne zasłony, narzuty czy poduszki), kora drzewa jako ozdoba ścienna. Naturalne materiały – żadne przedmioty codziennego użytku i dekoracyjne nie mogą być sztuczne, zarówno meble, jak i dekoracje czy tkaniny. Czyste linie i prostota form – meble i akcesoria powinny być proste, bez zbędnych ozdób czy detali. Otwarte przestrzenie – pozwalają na swobodny przepływ energii. Należy więc unikać stałych przegród i ścian działowych. Oświetlenie – naturalne źródła światła, takie jak świece czy lampiony, dające stonowany efekt, bez jaskrawego, punktowego światła. 
Niedoskonałość Rysy i pęknięcia – w ceramice lub drewnie są uważane za piękne i dodają charakteru. Nierówne i postrzępione krawędzie oraz powierzchnie – na skutek uderzenia, długotrwałego nacisku. Oznaki zużycia – to, co jest używane i już było noszone, a nie na to, co jest nowe i idealne. Meble, tkaniny i inne przedmioty, które mają już swoją historię, którą widać, są bardziej pożądane niż nowe. Uszkodzenia – piękne są rzeczy, które zostały złamane, przedziurawione, a następnie naprawione. Niekonwencjonalne sposoby naprawy, takie jak naprawa ceramiki klejem w złocie, dodają uroku i wartości takim przedmiotom. Odcień kolorów – subtelna różnorodność, z naturalnymi odcieniami i zmianami koloru, włącznie z wyblakłościami, przetarciami, różnym stopniem zużycia są pożądane, a niedoskonałości w malowaniu lub barwie drewna są uważane za piękne. Zacieki i plamy – naturalne zabrudzenia i plamy na powierzchniach przedmiotów, takie jak marmur czy drewno, są mile widziane, ponieważ przypominają o dynamicznym charakterze życia. Niejednolitość wzoru – świadczy o ręcznym wykonaniu i nadaje unikalnego stylu i osobowości. Surowe materiały z ich naturalnymi wadami – drewno z sękami, kamień z odpryskami i glina, są bardzo pożądane. 
Neutralne kolory Zestawienie bieli i czerni – kontrast między bielą a czernią to jedno z najczęściej spotykanych rozwiązań. Można je wykorzystać na przykład w postaci białych ścian i czarnych mebli. Drewno to jeden z podstawowych materiałów wykorzystywanych w wabi–sabi. Jasny dąb czy ciemny orzech, doskonale komponują się z innymi elementami wystroju. Spokojne odcienie zieleni – kolor zielony to symbol natury i spokoju. W estetyce wabi–sabi można go wykorzystać na przykład w postaci roślin doniczkowych lub naturalnych tkanin w odcieniach zieleni. Delikatne pastele – chociaż wabi–sabi preferuje spokojne, naturalne barwy, to delikatne pastele również mają swoje miejsce w tym stylu. Można je wykorzystać na przykład w postaci dekoracyjnych poduszek lub narzut. Szarość to kolor neutralny, który doskonale komponuje się z innymi elementami wystroju. W wabi–sabi można wykorzystać różne jego odcienie, na przykład w postaci betonowych ścian czy naturalnych kamieni. 
Rzemiosło Ceramika – prosta, naturalna i niezwykle subtelna. Pełna nierówności, szorstkości, pęknięcia i skaz. Ikebana – kwiaty są ustawiane w sposób, który uwypukla ich prostotę i piękno. Origami – wycinanki to japońskie dekoracje wykonane z papieru lub cienkiego materiału Meble – z drewna, wikliny i rattanu. Ich niedoskonałości, takie jak sęki i nierówności, są podkreślane i uwypuklane. Hafty, makramy czy ręcznie malowane obrazy, kaligrafia – unikalne i naznaczone piętnem osobowości twórcy. Lampiony i abażury  
Oświetlenie Lampiony papierowe – wykorzystywane do stworzenia miękkiego, ciepłego światła. Lustrzane lampy – odbijają naturalne światło i dodają przestrzeni głębi. Świeczniki – zapewniają ciepłe, miękkie światło.  Lampiony z rattanu – ich naturalna faktura i ciepłe światło wprowadzają do wnętrza spokojną i relaksującą atmosferę Lustra – zazwyczaj proste, czasem w ramach mają listwy LED.    

Wabi-sabi to japoński styl estetyczny, który stawia na prostotę, naturalność i niedoskonałość. W aranżacji wnętrza oznacza to minimalizm, subtelne kolory i naturalne materiały. Wabi-sabi podkreśla piękno wad, dlatego w dekoracji często wykorzystuje się ręcznie wykonane przedmioty, ceramikę z niedoskonałościami, kamienie czy drewno. Wnętrza utrzymane w tym stylu są spokojne i harmonijne, a ich klimat sprzyja relaksowi i wyciszeniu. 

światło ledowe w sypialni

WNĘTRZA, KTÓRE ODZWIERCIEDLAJĄ TWOJĄ OSOBOWOŚĆ 

Jeśli chcesz stworzyć wnętrze w tym stylu, zapraszamy do konsultacji z naszymi projektantami z PRZESTRONNIE.PL, którzy pomogą dobrać odpowiednie materiały, kolory i dodatki. Projektant zwróci uwagę na każdy szczegół, aby stworzyć spójną całość, która odzwierciedli estetykę wabi-sabi, a wnętrze spełni Twoje oczekiwania. 

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Co to jest styl wabi–sabi?

Wabi–sabi to japoński styl estetyczny, który stawia na prostotę, naturalność i niedoskonałość. Jest to filozofia życiowa, która znajduje piękno w wadach i uznaje, że najpiękniejsze są te rzeczy, które mimo zużycia posiadają duszę i historię. 

2. Jakie są charakterystyczne cechy stylu wabi–sabi?

Charakterystyczne cechy stylu wabi–sabi to minimalizm, subtelne kolory, naturalne materiały, niedoskonałość, asymetria i nieformalność. Wabi–sabi podkreśla piękno niedoskonałości i prostoty, co wprowadza do wnętrza spokojną i harmonijną atmosferę. 

3. Jakie materiały są często wykorzystywane w aranżacji wnętrz w stylu wabi–sabi?

W aranżacji wnętrz w stylu wabi–sabi wykorzystuje się naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, bambus, rattan, len, jedwab czy skóra. Ważna jest również faktura materiałów i ich niedoskonałości, które podkreślają piękno naturalnych rzeczy. 

4. Jakie dodatki i akcenty są popularne w aranżacji wnętrz w stylu wabi–sabi?

Popularne są ręcznie wykonane przedmioty, ceramika z niedoskonałościami, kamienie, lampiony z papieru, świeczniki, lustra ze światłem czy rośliny. Ważne jest, aby dodatki były proste, naturalne i harmonijne, aby wprowadzić do wnętrza spokojną i relaksującą atmosferę.