Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

Natura w sercu miasta

Styl urban jungle brano początkowo za chwilowy, mogący szybko przeminąć trend. Po latach jego popularności można się jednak zgodzić z tymi, którzy uważają go za coś więcej niż tylko modę – to prawdziwa filozofia, a nawet sposób życia. Choć jest to jeden z najnowszych nurtów w aranżacji wnętrz, panuje nie tylko w mieszkaniach i domach, ale także w świecie mediów społecznościowych. Nie jest to zaskakujące – tropikalne rośliny o fascynujących liściach, tak różnych od naszych rodzimych gatunków, są niezwykle fotogeniczne. Wypełnione nimi wnętrza nabierają naturalnego charakteru. Mimo popularności stylu, wielu ludzi nie wie, jak zaprojektować swoje cztery kąty zgodnie z jego zasadami.

welurowy fotel, kwiaty doniczkowe

Czym jest styl urban jungle?

Nazwa „urban jungle” pochodzi z języka angielskiego, a tłumaczy się ją po prostu jako „miejską dżunglę”. Wystrój ten tworzy się z dala od tropików, w mieszkaniach i domach, za pomocą roślin doniczkowych oraz inspirowanych ich pięknem wzorów, na przykład na tkaninach. Początki tego zdefiniowanego stylu wnętrzarskiego czy też stylu życia można odnaleźć w XXI w., nie powinno się jednak zapominać o jego prekursorach. Już w XIX w. ogromną popularnością cieszyły się oranżerie przydomowe, wypełnione egzotycznymi gatunkami roślin. Można powiedzieć, że to właśnie miłośnicy tych przeszklonych przestrzeni, zielonych po sam strop, byli pionierami urban jungle. 

Jeśli jesteś zainteresowany urządzeniem pokoju lub całego mieszkania w tym stylu, powinieneś poznać charakterystyczne cechy owego nurtu. Najważniejszym elementem urban jungle jest wprowadzenie do wystroju żywych roślin, ale nie jest to jedyna zasada, dzięki której uzyskać można sypialnię lub salon pełne florystycznych wzorów czy gabinet kojarzący się z oranżerią. Inne ważne cechy charakterystyczne tego stylu to zastosowanie naturalnych materiałów wykończeniowych oraz wybór mebli z organicznych surowców i dekoracji z motywami roślinnymi. Wystrój urban jungle potrafi graniczyć z barokową przesadą, czasem nawet z kiczem. Odpowiednia aranżacja przestrzeni w tym stylu – taka, aby zarówno odczuć nadmiar typowy dla dżungli, jak i sprzyjającą komfortowemu wypoczynkowi harmonię – nie jest prosta.

Rośliny wpisujące się w styl urban jungle

Każde wnętrze urban jungle potrzebuje odpowiednio dobranych roślin, które nadadzą mu charakterystyczny tropikalny klimat. Warto zwrócić uwagę na gatunki o interesujących liściach, które są nieodłącznym elementem tego stylu:

 • palmy,
 • filodendrony,
 • skrzydłokwiaty,
 • monstery,
 • diffenbachie,
 • aglaonemy,
 • kalatee.

To jednak tylko niektóre z roślin popularnie wybieranych do wnętrz urban jungle. Ostatnimi czasy do tego zestawu coraz częściej dołączają tradycyjne gatunki, które od dziesięcioleci ozdabiały nasze domy, takie jak:

 • paprocie,
 • draceny,
 • zielistki,
 • hoje.

Istotną zasadą przy urządzaniu wnętrz w stylu urban jungle jest umiejętność zapewnienia roślinom odpowiednich warunków wzrostu. Jeśli nie jest się jeszcze doświadczonym w pielęgnacji roślin, przy każdej doniczce warto zamieścić etykietę z informacjami dotyczącymi wymagań danego gatunku. Rośliny doniczkowe o tropikalnym pochodzeniu preferują wysokie temperatury i wilgotne powietrze. Być może okaże się, że w salonie utrzymanie odpowiednich warunków wymagać będzie nie tylko postawienia regałów na kwiaty, ale także zastosowania nawilżacza powietrza oraz lamp zaprojektowanych specjalnie do oświetlania roślin. Należy pamiętać, że dobrze nasłonecznione wnętrze ma kluczowe znaczenie dla zdrowego wzrostu domowej flory – unikaj zasłaniania okien i wybieraj modele rolet lub zasłon, które przepuszczają więcej światła niż te standardowe. Dzięki temu rośliny będą miały odpowiednią ilość promieni słonecznych do fotosyntezy i będą się rozwijać w pełni.

rośliny doniczkowe w sypialni

Piękno barw we wnętrzach urban jungle

Kolor to niezwykle istotny element, który wpływa na atmosferę i charakter wnętrza. W przypadku stylu urban jungle, szczególnie mile widziane są barwy ziemi. Oczywiście doskonale komponują się z nim odcienie zieleni. Szczególnie atrakcyjnym tłem dla żywych roślin będą kolory jasne, rozbielone, jak delikatna szałwia. W salonie czy sypialni w stylu urban jungle również warto rozważyć użycie neutralnych barw, takich jak jasne beże, ciepłe biele i rozmyte brązy.

Jeśli preferujesz mocniejsze akcenty, możesz się zdecydować na intensywny kolor, jednak należy go używać z umiarem, na przykład tylko na jednej ze ścian. Ważne jest również sprawdzenie, czy wybrany kolor będzie współgrał z barwą roślin. Często w stylu urban jungle pojawia się również klasyczna czerń – może się znaleźć na ścianie, w dodatkach lub meblach. Ważne jest jednak zachowanie umiaru, aby nie przytłoczyć przestrzeni.

Dobór odpowiednich barw jest kluczowy, ponieważ wpływa na ostateczny efekt i harmonię wnętrza. Powinny one podkreślać piękno roślin i sprzyjać atmosferze tropikalnej dżungli, tworząc przyjemne i relaksujące otoczenie.

Meble i dodatki idealne dla urban jungle

Marzysz o stworzeniu w swoim wnętrzu magicznego zakątka w stylu urban jungle? Wybór odpowiednich mebli odgrywa tu kluczową rolę. Powinny one, podobnie jak w przypadku barw, emanować aurą przyrody i harmonijnie wpisywać się w tropikalny klimat. W salonie urban jungle doskonale sprawdzą się meble wykonane z naturalnego drewna, rattanu, wikliny oraz modele nawiązujące do industrialnego lub loftowego stylu z wykorzystaniem stali i szkła. Ciekawą alternatywą będą również stoliki kawowe z kamiennym blatem lub mosiężnymi nogami, dodające przestrzeni niezwykłego uroku i charakteru.

Kluczowym elementem w salonie urban jungle jest wygodna kanapa, która zachęca do relaksu i odpoczynku na łonie natury. Dobrym wyborem będzie tapicerka w neutralnych barwach, wykonana z tkanin z domieszką lnu lub wełny, zapewniająca przyjemne uczucie miękkości i naturalności. W kwestii dodatków, warto sięgnąć po elementy wykonane ze szkła, kamienia, terakoty, metalu, wikliny czy trawy morskiej, które dodadzą wnętrzu unikalnego charakteru i podkreślą atmosferę tropikalnej dżungli.

Wybierając meble do stylu urban jungle, możesz podążać dwiema różnymi ścieżkami. Jeśli pragniesz niezobowiązującego stylu boho, zwróć uwagę na swobodne, organiczne kształty oraz rustykalne wykończenia. Jeśli natomiast preferujesz elegancję i wyrafinowany glamour, postaw na meble o lśniących powierzchniach, ozdobne detale i luksusowe tkaniny.

Pamiętaj, że meble w stylu urban jungle są nie tylko praktyczne, ale przede wszystkim tworzą razem z dodatkami atmosferę i oddziałują na zmysły. Dzięki nim Twoje wnętrze stanie się oazą spokoju i harmonii, zapewniając odrobinę dzikiej przyrody w sercu miejskiego życia.

zielona ściana, kwiaty w donicach

Odnajdź się z nami w miejskiej dżungli

Styl urban jungle to nie tylko modny trend. To filozofia i sposób życia, który teraz możesz wprowadzić do swojego domu dzięki pomocy projektanta z biura PRZESTRONNIE.PL. Pozwól, aby nasz ekspert przemienił Twoje cztery kąty w oazę spokoju i harmonii, gdzie dominować będą rośliny doniczkowe i materiały organiczne. Odkryj, jak wnętrze w stylu urban jungle może odmienić Twoje życie i wprowadzić naturalne piękno do serca miejskiego mieszkania. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania i odpowiedzi:

1. Jakie są cechy charakterystyczne stylu urban jungle?

Styl urban jungle charakteryzuje się obecnością żywych roślin, zastosowaniem naturalnych materiałów wykończeniowych oraz mebli z organicznych surowców i dekoracji z motywami roślinnymi. Może graniczyć z barokową przesadą, lecz odpowiednia aranżacja przestrzeni może zapewnić harmonię i komfortowy wypoczynek.

2. Które rośliny najlepiej się wpisują w styl urban jungle?

Do wnętrz w stylu urban jungle często wybiera się rośliny takie jak palmy, filodendrony, skrzydłokwiaty, monstery, diffenbachie, aglaonemy, kalatee, paprocie, draceny, zielistki i hoje. Istotne jest zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu, takich jak wysoka temperatura i wilgotne powietrze.

3. Jakie kolory są charakterystyczne dla wnętrz urban jungle?

Wnętrza urban jungle często korzystają z barw ziemi, takich jak delikatna szałwia, jasne beże, ciepłe biele i rozmyte brązy. Można również używać mocniejszych akcentów, ale z umiarem. Często pojawia się też klasyczna czerń.

4. Jakie meble i dodatki idealnie pasują do stylu urban jungle?

Wnętrza urban jungle pięknie komponują się z meblami wykonanymi z naturalnego drewna, rattanu, wikliny, a także z meblami nawiązującymi do industrialnego lub loftowego stylu. Dodatki wykonane ze szkła, kamienia, terakoty, metalu, wikliny lub trawy morskiej dodadzą unikalnego charakteru i podkreślą atmosferę tropikalnej dżungli.