Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

drewniana podłoga, czarne szafk kuchenne, funkcjonalne oświetlenie

Funkcjonalna przestrzeń

Zaprojektowanie funkcjonalnej kuchni jest dużym wyzwaniem podczas urządzania własnego mieszkania, ponieważ należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Szczególnie ważne jest dostosowanie projektu do własnych potrzeb, warto więc ustalić, w jaki sposób najczęściej korzystamy z kuchni, aby dokonać odpowiedniego doboru sprzętu oraz materiałów. Jeżeli nie używamy kuchni zbyt często, możemy zdecydować się na pewne kompromisy. Natomiast jeżeli spędzamy w niej wiele czasu, każdy detal powinien być zaprojektowany w taki sposób, by gotowanie było dla nas jak najbardziej przyjemne i efektywne. Bądźmy elastyczni i gotowi na kompromisy, zwłaszcza jeśli mamy ograniczoną przestrzeń. Jednak nawet przy ograniczonym budżecie można stworzyć w kuchni funkcjonalną i estetyczną przestrzeń. W tym artykule podpowiemy, jak zaaranżować swoją kuchnię, tak aby odpowiadała naszym preferencjom.

drewniany parkiet, duża kuchnia, szare szafki kuchenne

Efektywność gotowania

Odpowiedni układ funkcjonalny kuchni będzie istotny dla efektywnego i przyjemnego przygotowywania posiłków. Zadbajmy o umiejętne ułożenie trzech ważnych obszarów – chłodziarki, zlewozmywaka ze zmywarką oraz płyty grzewczej z piekarnikiem, które razem tworzą logiczny ciąg nazywany trójkątem roboczym. Jego staranne zaplanowanie sprawi, że korzystane z kuchni będzie efektywniejsze i bardziej ergonomiczne. Warto także umożliwić sobie swobodne poruszanie się między tymi trzema obszarami, co ułatwi nam wykonywanie codziennych czynności. W każdej kuchni układ funkcjonalny może wyglądać inaczej, zależnie od indywidualnych preferencji.

Skuteczne przechowywanie

Nowoczesne kuchnie coraz częściej korzystają z szuflad, pozwalających na efektywne wykorzystanie przestrzeni oraz łatwy dostęp do przechowywanych przedmiotów. Szuflady są zazwyczaj dostosowywane do dużych obciążeń oraz cechują się łatwością w otwieraniu i zamykaniu, sprawiając, że są bardzo praktyczne w użytkowaniu. Dla funkcjonalnej kuchni dobrym wyborem mogą okazać się szafki typu cargo z regulowanymi półkami, które umożliwiają dostosowanie przestrzeni do indywidualnych potrzeb. Szafki narożne również oferują praktyczne rozwiązania – mogą być wyposażone w kosze, półki i szuflady, co ułatwi nam dostęp do przechowywanych przedmiotów. W wysokich szafkach można zastosować system wysuwających się półek z frontem zamkniętym na zawiasach, natomiast w przypadku szafek wiszących sprawdzają się różnego rodzaju klapy, takie jak fronty uchylno – łamane. Z kolei zjeżdżające z góry szafki umożliwią też dostęp do półek umieszczonych pod sufitem.

kuchnia z niebieskimi szafkami, drewniany blat kuchenny

Trwały blat kuchenny

Wybór blatu kuchennego będzie zależny od naszych indywidualnych preferencji. W zależności od tworzywa, z jakiego są wykonane blaty charakteryzują się następującymi atutami:

  • Blat laminowany jest mniej odporny na zarysowania, lecz bardziej atrakcyjny cenowo.
  • Blat granitowy cechuje się najwyższą trwałością i odpornością na zarysowania i gorące naczynia.
  • Blat drewniany jest mniej odporny na zarysowania, lecz doskonale będzie prezentować się w kuchni, wnosząc do niej naturalne ciepło oraz elegancję.
  • Blat wykonany z konglomeratu kwarcowego – trwałego materiału z dodatkiem żywic i barwników umożliwia większy wybór dekorów.

Funkcjonalne wykończenie

Wykończenie przestrzeni między szafkami kuchennymi będzie wpływało na łatwość utrzymania czystości oraz na klimat panujący w kuchni. Przy wyborze materiałów najbardziej korzystnym rozwiązaniem będzie wykończenie ścian płytkami lub szklanymi panelami, które są łatwe w utrzymaniu w czystości.  Szklane panele sprawdzą się również najlepiej w przypadku płyt indukcyjnych. Natomiast przy wyborze płyty ceramicznej lub gazowej konieczne będzie zastosowanie szkła hartowanego, które zapewni odpowiednią trwałość i bezpieczeństwo w kuchni.

kuchnia w szarym kolorze, przeszklone szafki kuchenne, funkcjonalne oświetlenie

Praktyczne oświetlenie

Oświetlenie w kuchni ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa nie tylko na funkcjonalność, ale również nada kuchni wyjątkowy i przytulny charakter. Wybierając oświetlenie do kuchni, warto zastanowić się nad praktycznym aspektem oraz nad możliwościami aranżacyjnymi, jakie daje konkretna forma oświetlenia. Podświetlane dolne wieńce szafek będą prezentować się niezwykle interesująco i atrakcyjnie wizualnie – będą oświetlać zarówno przestrzeń roboczą blatu jak i wnętrze szafki. Warto również rozważyć zastosowanie podświetlanych opraw w dnie szafek, co sprawi, że oświetlenie będzie bardziej równomierne i nada pomieszczeniu nowoczesny i elegancki charakter.

Kuchnia Twoich marzeń!

Projektowanie funkcjonalnej kuchni wymaga określenia swoich indywidualnych potrzeb oraz świadomego wyboru mebli, oświetlenia oraz materiałów. Dobierając w odpowiedni sposób wyposażenie w swojej kuchni, możesz stworzyć w niej funkcjonalną i estetyczną przestrzeń. Nasi doświadczeni projektanci wnętrz z PRZESTRONNIE.PL pomogą zaaranżować Twoją kuchnię z dbałością o każdy detal oraz Twoje indywidualne potrzeby. Pracujemy na terenie Warszawy, okolic oraz zdalnie w całym kraju.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie są ważne obszary, które trzeba uwzględnić przy planowaniu układu funkcjonalnego kuchni?

Przy planowaniu układu funkcjonalnego w kuchni należy połączyć obszary chłodziarki, zlewozmywaka ze zmywarką oraz płyty grzewczej z piekarnikiem w sposób, który zapewni nam efektywną prace w kuchni.

2. Jakie korzyści przynosi zastosowanie szkła hartowanego przy wykończeniu przestrzeni między szafkami kuchennymi?

Zapewnia trwałość i bezpieczeństwo, zwłaszcza przy płycie ceramicznej lub gazowej.

3. Co jest ważne przy projektowaniu funkcjonalnej kuchni?

Przy projektowaniu funkcjonalnej kuchni ważne jest określenie naszych indywidualnych potrzeb, świadomy wybór mebli, oświetlenia oraz materiałów.