Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

szare ściany, stół z krzesłami

Inspirująca konwencja scandi

W ostatnich latach styl aranżacji inspirowany Północą zyskał na popularności. Charakteryzuje się on:

 • minimalizmem,
 • prostotą,
 • wykorzystaniem naturalnych materiałów.

Przy konsultacji z projektantem, urządzenie wymarzonego mieszkania w tej przepięknej stylistyce to nic trudnego!

Skandynawski styl dekoracji wnętrz cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem. Mieszkania w tym trendzie zwykle wykorzystują biel jako podstawową barwę i wprowadzają ciepłe, naturalne elementy, takie jak:

 • drewno,
 • wełna,
 • kamień.

Nurt scandi jest często kojarzony z wysokim standardem funkcjonalności, jednakże z pewnością można dostrzec w nim również takie miłe oku akcenty jak:

 • ciepło,
 • przytulność,
 • bliskość natury.

Chodzi tu przede wszystkim o stworzenie harmonijnej przestrzeni, która jest zarówno estetyczna, jak i praktyczna.

Jednym z najistotniejszych właściwości jest dbałość o szczegóły. Wnętrza tego typu są zwykle bardzo schludne i czyste, ale jednocześnie zawierają interesujące elementy dekoracyjne, takie jak np.:

 • plakaty,
 • poduszki,
 • miękkie koce.

Wszystko to razem tworzy przytulne i komfortowe pomieszczenie, które zachęca do relaksu oraz odznacza się odstresowującą atmosferą.

pomieszczenie w stylu skandynawskim

Krótka historia nurtu

Historia stylu dekoracyjnego, który obecnie nazywamy „skandynawskim”, sięga początku XX wieku. W tamtych czasach dominującym stylem było art nouveau, którego dekoracje były bardzo ekstrawaganckie, ozdobione motywami roślinnymi i geometrycznymi. W tym samym czasie skandynawscy projektanci zaczęli tworzyć meble i dekoracje o prostych, geometrycznych kształtach, które były wizualnie spokojne i harmonijne.

Warto zauważyć, że trend scandi jest wynikiem wpływu różnych kultur i stylów, które były popularne w regionie na początku XX wieku. Sztuka ludowa i wzornictwo Rosji i Finlandii, wraz z minimalistycznym stylem Bauhausu, miały wpływ na jego rozwój.

W czasach powojennych konwencja skandynawska stała się bardzo popularny, ponieważ zapewniała wygodne i funkcjonalne meble oraz dekoracje, które były przystępne cenowo. Wraz z upływem czasu, projektanci na całym świecie zaczęli łączyć prostotę i funkcjonalność z nowoczesnymi technologiami, co przyczyniło się do powstania bardziej nowoczesnych wersji nurtu.

Obecnie styl skandynawski jest uważany za klasyczny i uniwersalny, który doskonale pasuje do różnych wnętrz i preferencji dekoracyjnych. Zawsze będzie kojarzony z prostymi formami, naturalnymi materiałami i wygodą.

jasna kanapa, fotel, obraz

Charakterystyka trendu

Gdy podziwiamy wnętrza zainspirowane skandynawskim stylem, natychmiast rzuca się nam w oczy jasna, neutralna paleta kolorów na ścianach. Przeważający kolor to biel, ale równie mile widziane są beże i odcienie szarości. Styl skandynawski pozwala także na umiejętne wykorzystanie czerni jako elementu wyróżniającego, łagodzącego jasność.

Warto zwrócić uwagę, że kolor biały nie jest charakterystyczny tylko dla ścian, ale również dla mebli i dodatków, takich jak:

 • pościel,
 • poduszki dekoracyjne,
 • kubki,
 • talerze,
 • klosze lamp nocnych,
 • ramki na zdjęcia.

Innym ważnym elementem w skandynawskim stylu wnętrz jest naturalne drewno. Podłogi wykonane z drewna ocieplają pomieszczenia i poprawiają akustykę, podobnie jak wykonane z niego wyposażenie.

Wnętrza w stylu skandynawskim czerpią maksymalnie z naturalnego światła, dlatego też w oknach stosuje się zazwyczaj rolety zamiast ciężkich zasłon, które ograniczałyby ilość wpadającego do pomieszczenia światła. Warto zaznaczyć, że styl skandynawski wyróżnia się swoją prostotą, a charakterystyczne dla niego są również dodatki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak:

 • wełna,
 • bawełna,
 • len.
dodatki scandi

Meble

Podczas urządzania wnętrz z nawiązaniem do stylu północnego regionu Europy, kładziemy nacisk na funkcjonalność mebli oraz ich proste i lekkie formy. Staramy się unikać przepychu oraz wymyślnych ozdób. W cenie są meble wykonane z naturalnego drewna lub w jasnej kolorystyce, np. biała, lite sosnowa komoda.

Charakterystyczna dla trendu skandynawskiego subtelna elegancja wynika z prostoty mebli i minimalizmu dekoracji. Ozdoby pojawiają się tylko w delikatnych detalach, takich jak:

 • uchwyty szafek,
 • nóżki stołów,
 • zagłówki łóżek.

Ze względu na daleko idącą wszechstronność konwencji skandynawskiej, meble takie pasują zarówno do małych kawalerek w centrum miasta, jak i do dużych wiejskich rezydencji, prezentując się równie pięknie niezależnie od metrażu i lokalizacji.

Elementy dekoracyjne

Podczas dekorowania wnętrz warto zwrócić uwagę na naturalność używanych materiałów. Skandynawowie już od wieków korzystają z drewna, gliny i szkła, tworząc z nich funkcjonalne i minimalistyczne przedmioty użytkowe. W naszym domu mogą znaleźć się wykonane z tych właśnie materiałów:

 • wazony,
 • doniczki,
 • koszyki,
 • skrzynki.

Takie dekoracje będą zarówno praktyczne, jak i estetyczne.

Dodatki w stylu norweskim to również proste grafiki, często w monochromatycznej kolorystyce i nawiązujące do dzikiej przyrody północnych krajobrazów. Geometryczne wzory, takie jak trójkąty czy romby, są również charakterystyczne dla północnoeuropejskich dekoracji.

Styl skandynawski to połączenie minimalizmu, bieli, przestrzeni oraz prostoty, co przekłada się na subtelny i elegancki wygląd całego wnętrza. Kluczem do udanego urządzenia mieszkania w stylu skandynawskim jest zwrócenie uwagi na naturalność używanych materiałów, funkcjonalność i minimalizm w wyborze dekoracji. W ten sposób osiągniemy w domu spokój i wygodę, które są najważniejsze.

Słowem podsumowania

Poniższa tabela zawiera zestawienie najważniejszych zalet stylu skandynawskiego, o jakich warto pamiętać, decydując się na dominującą konwencję w wystroju mieszkania:

ZaletyOpis

Jasność

Styl skandynawski charakteryzuje się jasnymi, neutralnymi kolorami, które odbijają światło i powodują, że wnętrze wydaje się przestronniejsze i bardziej przyjazne.

Minimalizm

Proste, czyste linie i minimalistyczna forma mebli i dodatków tworzą spokojną, harmonijną przestrzeń, która sprzyja relaksowi i koncentracji.

Funkcjonalność

Skandynawska estetyka łączy w sobie piękno z funkcjonalnością. Meble i dodatki są często wielofunkcyjne, co pozwala zaoszczędzić przestrzeń i zwiększyć jej wykorzystanie.

Bliskość z naturą

Skandynawowie kochają naturę i chętnie wprowadzają ją do swoich wnętrz. W stylu skandynawskim dominują naturalne materiały, takie jak drewno, len i wełna, które tworzą ciepłą, przyjazną atmosferę.

Szukasz sposobu na odświeżenie swojego wnętrza, ale nie wiesz, od czego zacząć? To właśnie wtedy warto skorzystać z pomocy profesjonalisty – PRZESTRONNIE.PL. Dzięki naszemu doświadczeniu i wiedzy możesz mieć pewność, że Twój dom lub mieszkanie będą urządzone w sposób funkcjonalny i estetyczny. Nasi projektanci pomogą Ci wybrać odpowiednie kolory, meble i dodatki, aby Twoje wnętrze odzwierciedlało Twój styl życia i potrzeby. Współpraca z nami to inwestycja w przyszłość, która zwróci się w postaci komfortowego i pięknego mieszkania. Skorzystaj z tej szansy i zacznij już dziś planować swoje wymarzone wnętrze!

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Czy styl skandynawski jest trudny do osiągnięcia w polskich warunkach klimatycznych?

Nie, styl skandynawski dobrze sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych. Wymaga jedynie stosowania odpowiednich materiałów i dodatków, które pozwolą na stworzenie przytulnego, ciepłego i przyjaznego wnętrza. Dostępność skandynawskich mebli i akcesoriów w Polsce jest szeroka, co ułatwia urządzenie wnętrza w tym przepięknym trendzie.

2. Czy styl skandynawski może być zastosowany w małych pomieszczeniach?

Tak, styl skandynawski jest często wykorzystywany w dekoracji małych pomieszczeń. Minimalistyczny charakter tego stylu oraz wykorzystanie jasnych kolorów i naturalnych materiałów pomagają optycznie powiększyć przestrzeń.