Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura
Image Alt

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY PRZY PROJEKTOWANIU KUCHNI

piekarnik do kuchni

DECYZJE, KTÓRE WPŁYWAJĄ NA WYGODĘ

W kuchni tkwi potencjał do wykreowania miejsca, w którym będziemy tworzyć aromatyczne potrawy i przeżywać niezapomniane chwile. Jednak, aby to miejsce spełniło nasze oczekiwania, powinniśmy postarać się uniknąć częstych błędów podczas projektowania. Zwykle zbyt późno zdajemy sobie sprawę z tego, jakie niewłaściwe decyzje wpłynęły na naszą wygodę i komfort. Dlatego przygotowując się do remontu lub urządzenia kuchni od podstaw, warto poznać najczęstsze pułapki, jakie na nas czyhają i dowiedzieć się, jak ich uniknąć.

NIEWŁAŚCIWA WYSOKOŚĆ BLATU

Marzymy o kuchni, w której gotowanie potraw dla rodziny oraz przygotowywanie przyjęć pełnych niesamowitej atmosfery dla naszych przyjaciół staje się przyjemnością. Jednak często zapominamy o jednym istotnym elemencie – odpowiedniej wysokości blatu kuchennego. To właśnie nad nim spędzamy wiele godzin, przygotowując posiłki i eksperymentując z kulinarną pasją. Dlatego tak ważne jest, aby dostosować jego wysokość do wzrostu użytkownika. Standardowe blaty kuchenne mają około 90 cm wysokości, ale nie zapominajmy o osobach tych o niższym wzroście. Przed rozpoczęciem projektowania kuchni warto zmierzyć optymalną wysokość blatu, tak aby praca w niej była komfortowa dla wszystkich domowników.

lampy wiszące

OŚWIETLENIE A FUNKCJONALNOŚĆ KUCHNI

Oświetlenie w kuchni to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności. Jest kilka ważnych punktów, które warto rozważyć podczas aranżacji tej części mieszkania:

  • Moc źródeł światła – optymalne oświetlenie to około 300-500 luksów na metr kwadratowy. 
  • Rozmieszczenie źródeł światła – równomierny rozkład w całej kuchni, zamiast jednego punktu centralnego na suficie. 
  • Oświetlenie zadań – oświetlenie punktowe nad miejscami pracy, takimi jak blat kuchenny czy stół. 
  • Regulacja jasności – to przydatne, gdy potrzebujemy subtelniejszego światła przy wieczornym winie. 
  • Kolor światła – ciepłe światło (ok. 2700-3000 K) nadaje się do atmosferycznych wieczorów, podczas gdy zimne światło (ok. 4000 K) lepiej sprawdzi się podczas gotowania. 

Dbałość o właściwe oświetlenie pozwoli nam cieszyć się kuchnią nie tylko wizualnie, ale także poprzez komfortową pracę i przyjemność z gotowania.

ODPOWIEDNIE MIEJSCA NA GNIAZDKA

Po ustaleniu wysokości blatu należy zwrócić uwagę na gniazdka i włączniki. Warto zadbać o ich umiejscowienie, tak aby nie kolidowały z dekoracyjnymi elementami kuchni. To także kwestia bezpieczeństwa – gniazdka umieszczone na odpowiedniej wysokości ułatwią korzystanie z podręcznych urządzeń AGD. Gniazdka prądowe to ważny element każdej kuchni, ale ich źle zaplanowane umiejscowienie to błąd, który może skończyć się dodatkowymi kosztami po odbiorze mieszkania. Dlatego warto już na etapie projektowania kuchni zastanowić się nad ich dokładnym rozplanowaniem. Najlepiej umieścić je w szafkach obok sprzętu AGD, zapewniając wygodny dostęp w razie awarii. 

Podobnie jak gniazdka prądowe, także przyłącze do wody i odpływ do zmywarki wymagają odpowiedniego umiejscowienia. Zmywarkę najlepiej umieścić obok zlewu, co ułatwi podłączenie do syfonu.

okap do kuchni

NIEBEZPIECZNA PŁYTA GRZEWCZA

Większość płyt indukcyjnych wymaga znacznie większego poboru mocy niż standardowe instalacje w mieszkaniach. Przed zakupem sprawdzić należy, jaka moc dostępna jest w naszym lokalu. Niewłaściwie dobrana płyta może prowadzić do wybijania bezpieczników lub nawet groźnych awarii. Bezpieczeństwo w kuchni stoi na pierwszym miejscu! 

Aby praca w kuchni była komfortowa, ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości między płytą grzewczą a ścianą lub szafkami. Czasem trzeba użyć większych garnków lub patelni, a bezpieczna przestrzeń wokół płyty jest niezbędna. Dlatego warto przeznaczyć na nią co najmniej 15-30 cm.

LODÓWKA SIDE BY SIDE

Lodówka typu side by side (z parą drzwi otwieranych na boki) to sprzęt nie tylko funkcjonalny, ale także imponujący. Jednak jej szerokość wynosząca 90 cm może sprawić pewne problemy aranżacyjne. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić, czy zmieści się ona w kuchni. Trzeba pamiętać, że taka lodówka potrzebuje także miejsca na otwieranie drzwi pod dużym kątem. Jeśli przestrzeń w naszej kuchni jest ograniczona, warto rozważyć alternatywne rozwiązania, takie jak lodówka o mniejszej szerokości.

blat kuchenny

NASZA POMOC, TWÓJ WYMARZONY DESIGN!

Projektowanie kuchni to okazja do stworzenia idealnej przestrzeni, która łączy funkcjonalność z estetyką. Unikanie błędów podczas jej urządzania jest istotne, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta wnętrz z PRZESTRONNIE.PL. Nasz architekt wnętrz pomoże wybrać odpowiednie rozwiązania, dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji. Dzięki profesjonalnej aranżacji wnętrz kuchnia stanie się nie tylko miejscem gotowania, ale także sercem domu, gdzie każdy element ma swoje miejsce i cel. Pracujemy na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie w całej Polsce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie są zasady bezpiecznego umiejscowienia zmywarki w kuchni?

Zmywarkę najlepiej umieścić obok zlewu i zadbać o bezpieczne gniazdo prądowe ze szczelnością IP44.

2. Jak dobrać odpowiednią moc płyty grzewczej?

Przed zakupem płyty grzewczej sprawdźmy dostępną moc w mieszkaniu i dopasujmy ją do wymagań urządzenia.

3. Jaką odległość powinno się zachować między płytą grzewczą a ścianą?

Zaleca się zachować odległość 15-30 cm między płytą a ścianą lub szafkami.

4. Gdzie najlepiej umieścić gniazdka robocze w kuchni?

Gniazdka robocze powinny być umieszczone na odpowiedniej wysokości nad blatem, aby ułatwić dostęp do urządzeń AGD.