Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

kanapa, poduszki, makrama

POCHODZENIE STYLU BOHO

Styl boho wywodzi się od słowa „bohema” i sięga aż XIX wieku. Bohemą nazywamy grupę artystów – muzyków, malarzy, aktorów, pisarzy, którzy w tamtym czasie prowadzili swobodny i nonszalancki, niedający wpisać się w ówczesne ramy styl życia. Ich czas wolny był wypełniony podróżami, hucznymi biesiadami, spotkaniami w kawiarniach czy wernisażami. Taki sposób życia znalazł później odzwierciedlenie w sztuce, tworząc unikalny, nieprzewidywalny i pełen kontrastów styl boho.

CHARAKTERYSTYKA STYLU BOHO

Stylu boho nie da się jednoznacznie scharakteryzować. Łączy on bowiem ze sobą skrajne i niepasujące do siebie na pierwszy rzut oka elementy, dopuszcza pełną dowolność w ich zestawianiu, może stanowić mieszankę różnych stylów i stoi jakby w opozycji do wszelkich zasad i konwencji. Jest wolny i nieskrępowany, co pozwala na pełną swobodę i kreatywność korzystającym z niego osobom.

wiklinowe kosze, poduszki we wzory

STYL BOHO WE WNĘTRZACH

Zastosowanie stylu boho we wnętrzach to oryginalne i niebanalne rozwiązanie. W przeciwieństwie do innych stylów nie opiera się on na utartych zasadach, ale pozwala na pełną dowolność. Mimo to jednak możemy określić kilka motywów, które stanowią podstawę tego stylu i są najczęściej wykorzystywane przez projektantów wnętrz.

RODZAJE STYLU BOHO

W zależności od źródła inspiracji można wyróżnić różne rodzaje stylu boho. Należą do nich między innymi:

  • styl marokański,
  • styl ludowy,
  • scandi boho.

KOLORYSTYKA

Styl boho wyróżnia się bogatą kolorystyką. Prym wiodą tutaj intensywne i wyraziste barwy. Powodują one wręcz wrażenie krzykliwości, są pstrokate i ekstrawaganckie. Najczęściej stosuje się kolory orientalne, czyli rubinową czerwień, kakaowy brąz, niebieski turkus czy nasyconą purpurę. Obok intensywnych kolorów, wykorzystuje się również te bardziej stonowane i delikatne, będące doskonałym tłem dla wyrazistych akcesoriów czy dekoracji. W palecie takich barw możemy znaleźć na przykład przygaszoną żółć, subtelną patynę czy delikatną miętę. Wyjątek stanowi styl scandi boho, który, na wzór stylu skandynawskiego, bazuje na stonowanych kolorach. Dla uzyskania kontrastu bardziej wyraziste są tutaj barwy dekoracji, takich jak poduszki, kosze, dywany, obrazy czy narzuty.

biały fotel, mięsisty dywan

WZORY I ORNAMENTY

Styl boho cechuje się kulturowym synkretyzmem, co powoduje, że jest on bardzo bogaty i różnorodny, jeżeli chodzi o wzory. Dopuszcza się w nim łączenie na przykład egzotycznych naszyć z marokańskimi arabeskami czy rustykalnych zdobień i ludowych haftów ze ściegami. Umiejętne połączenie tych skrajnie niepasujących do siebie elementów, w efekcie daje spójny i stylowy misz-masz. W mieszkaniu w stylu boho można również śmiało umieścić pamiątki z orientalnych podróży czy rodzinne dekoracje, które z kolei nadadzą wnętrzu rodzimego charakteru i będą przejawem okcydentalnego bieguna stylu boho. W zależności od wybranego rodzaju stylu boho do aranżacji wnętrza będą w nim również świetnie wyglądać pstrokate tapety, orientalne płytki czy mięsiste dywany o ciekawych wzorach geometrycznych.

MATERIAŁY I SUROWCE

Materiały i surowce, z których są wykonane meble, dekoracje i akcesoria w stylu boho, odgrywają istotną rolę. Dla podkreślenia egzotyki wnętrza warto postawić na szlachetne gatunki drewna, takie jak mahoń, heban czy palisander. Aby przełamać przytłaczające drewno, można użyć mebli wiklinowych lub bambusowych. Jeżeli chodzi o materiały dekoracji, najlepiej wybrać ozdobne i ręcznie robione przedmioty ceramiczne, na przykład wazony, donice czy figurki. Mogą one stanowić pamiątki z dalekich podróży lub być zakupione w sklepach z wyposażeniem wnętrz. Na ścianach najlepiej sprawdzą się wełniane kilimy, plecione makramy lub fantazyjnie wykończone tapety boho.

DEKORACJE I AKCESORIA

Urządzając mieszkanie w stylu boho, warto wzbogacić je w oryginalne elementy dekoracyjne i akcesoria, które w tym stylu występują obficie. Służą one podkreśleniu artystycznego i swobodnego charakteru wnętrza. Bardzo charakterystyczne dla stylu boho są wszelkiego rodzaju kolorowe tekstylia, takie jak poduszki na kanapach i sofach, wzorzyste pledy, pięknie wykończone chodniki i dywany, wyszywane narzuty czy ekstrawaganckie kilimy. Najczęściej można na nich zaobserwować ludowe lub etniczne wzory. We wnętrzu urządzonym w oryginalnym i nieprzewidywalnym stylu boho nie może zabraknąć również ręcznie zdobionych waz, figurek, świeczników, półmisków czy pater, będących egzotycznymi pamiątkami z dalekich podróży. Ściany takiego wnętrza natomiast, można ozdobić obrazami z reprodukcjami dzieł sztuk, ale również plakatami i posterami o tematyce filmowej czy muzycznej. Do estetyki stylu boho bardzo dobrze pasuje również trend ubran jungle, którego przejawem jest umieszczanie we wnętrzu masywnych donic z dużymi roślinami, na przykład palmami.

lustra, umywalki, lampy wiszące

WYJĄTKOWOŚĆ STYLU BOHO

Styl boho opiera się na takich cechach jak nonkomformizm, nonszalancja i nieskrępowanie. Jest on wprost stworzony dla indywidualistów, którzy mogą zamanifestować swoją osobowość, wykorzystując estetykę przestrzeni. Dzięki takim cechom jak swoboda w doborze materiałów, wzorów i dodatków czy synkretyzm kulturowy, ten niepowtarzalny styl pozwala na uwolnienie pokładów kreatywności, co z kolei przekłada się na stworzenie niezwykle oryginalnego wnętrza.

NADAMY TWOJEMU WNĘTRZU DUSZĘ

Marzysz o niebanalnej aranżacji mieszkania, która zakłada artystyczny misz-masz, a jednocześnie jest spójna i stylowa? Masz artystyczną duszę i chciałbyś, aby Twoje mieszkanie było odbiciem Twoich pomysłów i inspiracji? Jeśli tak, to styl boho jest dla Ciebie. Zaczerpnij inspirację z jego bogatej różnorodności, łącz ze sobą różne style i daj się ponieść fantazji. Chętnie Ci w tym pomożemy, a nasz architekt z PRZESTRONNIE.PL, dołoży wszelkich starań, aby zamienić Twoje wnętrze w wyjątkowe miejsce, gdzie nic nie jest oczywiste, przewidywalne i konwencjonalne. Pracujemy na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie w całej Polsce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Dlaczego styl boho jest tak wyjątkowy?

Na wyjątkowość stylu boho mają wpływ przede wszystkim jego walory kolorystyczne, wzornicze czy dekoracyjne, ale również niezwykła jest jego swoboda aranżacyjna, oryginalność i różnorodność.

2. Dla kogo przeznaczony jest styl boho?

Styl boho stworzony jest dla artystycznych dusz ceniących sobie wolność, nonszalancję i swobodę oraz pragnących wyrazić swoją osobowość poprzez estetykę przestrzeni. Brak jakichkolwiek konwencji i reguł w jego założeniach w pełni na to pozwala.