Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

schody z drewnianymi stopnicami

Praktyczne i estetyczne schody wewnętrzne 

Wybór odpowiednich schodów wewnętrznych, które zapewnią bezpieczeństwo, funkcjonalność i harmonijne dopasowanie do wnętrza, jest niezwykle istotny. Schody stanowią nieodłączny element wykończenia dla domów i mieszkań o wielu poziomach. Aby sprostać tym wymaganiom, jakie schody powinniśmy wybrać? W tym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie, podając wskazówki dotyczące bezpiecznego projektowania, praktycznych rozwiązań i estetycznego dopasowania schodów do naszego wnętrza. 

Różnorodne typy konstrukcji schodów wewnętrznych

Podczas wyboru odpowiednich schodów do domu, kluczowe znaczenie ma układ i rozmiar pomieszczenia, takiego jak salon, hol czy inne, w którym będą się one znajdować. W zależności od rodzaju konstrukcji wyróżniamy różne rodzaje schodów wewnętrznych, takie jak schody jednobiegowe, proste z jednym zakrętem, dwubiegowe ze spocznikiem, trójbiegowe, spiralne i zabiegowe. Kierunek schodów, czyli ich bieg, jest również istotnym czynnikiem. Na przykład, dwubiegowe schody składają się z dwóch równoległych części.  

  • Schody wewnętrzne jednobiegowe – charakteryzują się stopniami o jednakowej szerokości i posiadają prosty bieg bez zakrętów. Ze względu na swoje wymiary, nie są odpowiednie dla małych pomieszczeń, ale sprawdzają się doskonale w domach o niskiej kondygnacji z przestronnym salonem lub na parterach z antresolą. Dzięki prostemu projektowi, schody jednobiegowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Wybór poręczy nie stanowi większego problemu, ponieważ nie wymagają one żadnego wygięcia. Czy warto zdecydować się na gotowe schody jednobiegowe, czy zlecić wykonanie na zamówienie? Ostateczny wybór zależy od oczekiwań i budżetu. Jednak gotowe schody będą zazwyczaj tańszą opcją. 
  • Schody wewnętrzne dwubiegowe ze spocznikiem – w schodach dwubiegowych górny i dolny bieg ułożone są równolegle. Pomiędzy nimi znajduje się spocznik prostopadły do obu biegów. Takie schody to rozwiązanie uniwersalne, odpowiednie do przestrzeni otwartych oraz zamkniętych ścianami. Stopnie o takiej samej szerokości ułatwią wchodzenie po schodach. To rodzaj schodów wewnętrznych odpowiedni do domów, w których mieszkają dzieci i osoby starsze. 
  •  Schody wewnętrzne trójbiegowe – schody wewnętrzne trójbiegowe zajmują dużo miejsca. Przeznaczone są do łączenia wysokich kondygnacji. Stosuje się je w domach z półpiętrem. Wyglądają elegancko i same w sobie stanowią ozdobę salonu. Ich wadą jest wysoki koszt oraz rozległość konstrukcji – sprawdzą się tylko w naprawdę dużych domach. 
  •  Schody wewnętrzne spiralne – jeśli zależy nam na naprawdę ekstrawaganckim rozwiązaniu, warto zastanowić się nad schodami spiralnymi. Bieg takich schodów wpisany jest w kształt koła, a stopnie mają kształt klinów mocowanych węższym bokiem w słupie lub ścianie nośnej. Wśród zalet schodów spiralnych należy wymienić to, że zajmują stosunkowo niedużo miejsca. Niestety są dość strome i mało wygodne, dlatego lepiej montować je tam, gdzie nie będą bardzo częstego pokonywane. 
  • Schody wewnętrzne proste z jednym zabiegiem – schody proste z jednym zabiegiem różniają się od schodów jednobiegowych umieszczeniem kilku stopni zabiegowych na dolnym odcinku, co pozwala lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Pod schodami powstaje także przestrzeń, którą można zagospodarować, tworząc na przykład schowek.
  • Schody wewnętrzne w formie zabiegowej–Schody zabiegowe to praktycznie schody dwubiegowe bez spocznika, zamiast którego mają kilka stopni w kształcie klina. Charakteryzują się nowoczesnym wyglądem i zajmują niewielką przestrzeń, co czyni je popularnym wyborem w dzisiejszych domach. 
metalowe schody

Materiały i ich cechy

Schody wewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów, które mają swoje charakterystyczne cechy. Przy decydowaniu, jakie schody do domu wybrać, należy wziąć pod uwagę także materiał, z którego zostaną wykonane. Oto lista popularnych materiałów używanych do produkcji schodów wewnętrznych:

  • Drewno – jest najbardziej uniwersalnym wyborem, łącząc walory dekoracyjne z praktycznością. Schody drewniane wyglądają naturalnie, dodając wnętrzom przytulności. Mogą być dobrze zestawione ze szkłem i betonem. Różnorodność gatunków drewna pozwala na bogatą paletę kolorystyczną, co umożliwia dopasowanie ich do reszty aranżacji.
  • Szkło – szklane schody wewnętrzne są idealnym wyborem do nowoczesnych wnętrz, wprowadzając lekkość i lepsze naświetlenie. Szklane konstrukcje nie wymagają konserwacji, ale utrzymanie ich w czystości może być problematyczne. Dodatkowo schody szklane mogą być chłodne przy chodzeniu po nich boso.  
  • Beton – schody betonowe są stabilne i praktyczne, odporne na uszkodzenia i działanie chemikaliów. Mają minimalistyczny i surowy wygląd, co często pasuje do wnętrz w stylu loftowym. Betonowe schody są łatwe w utrzymaniu czystości, nie przyciągają brudu ani kurzu.  
  • Stal – schody stalowe kojarzone są z przestrzeniami industrialnymi, ale coraz częściej znajdują zastosowanie w budownictwie mieszkalnym. Są bardzo odporne na uszkodzenia i łatwe w czyszczeniu. Jednak mogą być głośne w użyciu i pasują tylko do określonych aranżacji.

Przy wyborze materiału schodów wewnętrznych warto wziąć pod uwagę zarówno estetykę, jak i praktyczne wymagania oraz styl panujący we wnętrzu. 

Wybór odpowiedniej barierki

Kiedy decydujemy się na zamontowanie balustrady na schodach, mamy do czynienia z elementem, który spełnia zarówno praktyczne, jak i estetyczne funkcje. Niezaprzeczalnie, poruszanie się po schodach wyposażonych w balustradę przynosi większy komfort i bezpieczeństwo. Jeśli poszukujemy interesujących rozwiązań, warto rozważyć balustrady wykonane z prostokątnych elementów ze stali lub z delikatnych drewnianych rurek. Ponadto, wspaniałym uzupełnieniem schodów mogą być balustrady ze szkła lub chromowanej stali.  W nowoczesnych wnętrzach czasem rezygnuje się z tradycyjnych balustrad, jednak ze względów bezpieczeństwa, takie schody powinny być przyległe do ściany, która pełni rolę naturalnego oparcia.

Wsparcie doświadczonych architektów wnętrz

Osiągnij doskonałe schody wewnętrzne dzięki wsparciu doświadczonego projektanta wnętrz z PRZESTRONNIE.PL. Nasza ekipa architektów wnętrz doskonale zaprojektuje i dostosuje schody wewnętrzne do Twojego wnętrza. Profesjonalna aranżacja wnętrz sprawi, że schody nie tylko staną się funkcjonalne, ale także stanowić będą estetyczny element Twojego domu. Z nami Twoje schody będą zarówno piękne, jak i praktyczne. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiednich schodów do domu?

Podczas wyboru odpowiednich schodów do domu, kluczowe znaczenie mają układ i rozmiar pomieszczenia, w którym będą się znajdować, takie jak salon, hol czy inne. W zależności od rodzaju konstrukcji, wyróżniamy różne rodzaje schodów wewnętrznych, takie jak schody jednobiegowe, proste z jednym zakrętem, dwubiegowe ze spocznikiem, trójbiegowe, spiralne i zabiegowe. Kierunek schodów, czyli ich bieg, również jest istotnym czynnikiem, na przykład dwubiegowe schody składają się z dwóch równoległych części.

2. Jakie są popularne materiały używane do produkcji schodów wewnętrznych i jakie są ich cechy charakterystyczne?

Schody wewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, szkło, beton i stal. Drewno jest najbardziej uniwersalnym wyborem, łącząc walory dekoracyjne z praktycznością. Szklane schody wprowadzają lekkość i nowoczesność, ale mogą być trudne do utrzymania w czystości. Betonowe schody są stabilne i łatwe w utrzymaniu czystości, a stalowe są odporne na uszkodzenia, ale mogą być głośne i pasują tylko do określonych aranżacji. 

3. Jakie są funkcje balustrady na schodach i jakie interesujące rozwiązania można rozważyć?

Balustrada na schodach pełni zarówno funkcje praktyczne, zapewniając bezpieczeństwo i komfort, jak i estetyczne, dodając stylu wnętrzu. Interesujące rozwiązania to balustrady z prostokątnych elementów ze stali lub delikatnych drewnianych rurek, oraz balustrady ze szkła lub chromowanej stali. W nowoczesnych wnętrzach czasem rezygnuje się z tradycyjnych balustrad, ale ze względu na bezpieczeństwo schody powinny być przyległe do ściany, która pełni rolę naturalnego oparcia.