Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

schody w stylu nowoczesnym

Ogromne pole manewru 

Schody w domu są nie tylko funkcjonalnym przejściem z jednego poziomu na drugi, ale także stanowią ważną część aranżacji. Projektując je, warto pamiętać o kilku kluczowych aspektach, takich jak bezpieczeństwo, komfort i estetyka. Odpowiednie dobranie materiałów i stylistyki może sprawić, że staną się nie tylko praktycznym elementem, ale również ozdobą domu. Właściwie zaprojektowane schody mogą wprowadzać ciekawe akcenty do wystroju i nadawać pomieszczeniom unikalnego charakteru. 

białe, podświetlone schody

Wybór schodów – najważniejsze wskazówki 

Wybór odpowiednich schodów w aranżacji wnętrz jest ważnym elementem projektowania i może mieć znaczący wpływ na estetykę całego pomieszczenia. Poza tym, należy wziąć pod uwagę: 

 • przestrzeń – schody powinny być dobrze dopasowane do przestrzeni, w której się znajdują. Na przykład, w małych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się proste i wąskie, a w dużych pomieszczeniach można sobie pozwolić na bardziej dekoracyjne i szerokie. 
 • funkcjonalność – należy wybrać takie, które będą wygodne w użytkowaniu i bezpieczne. Przykładowo stopnie powinny być odpowiedniej wielkości i mieć dostosowaną powierzchnię, a poręcze być łatwo dostępne i wygodne w użytkowaniu. 
 • design – najlepiej, by pasowały do ogólnego wystroju i stylistyki pomieszczenia. Istnieją różne rodzaje schodów, od prostych i minimalistycznych do bardziej dekoracyjnych i ozdobnych, tj. zabiegowe. 
 • materiał – muszą być wykonane z materiałów odpowiednich do pomieszczenia, tj. drewno, beton, kamień lub szkło. Warto rozważyć trwałość, cenę i łatwość utrzymania poszczególnych materiałów. 
 • bezpieczeństwo – oczywiście powinny być bezpieczne w użytkowaniu, dlatego stopnie muszą być równe i stabilne, a poręcze wystarczająco mocne i łatwo dostępne. 

Rodzaje schodów 

Istnieje wiele rodzajów schodów, które różnią się kształtem, stylem i sposobem montażu. Do najczęściej wybieranych należą: 

 • schody prostokątne – proste i eleganckie, często wykorzystywane w nowoczesnych domach, 
 • schody zabiegowe – mają szerokie i płaskie stopnie, które składają się na półkoliste lub zakrzywione stopnie, 
 • schody kręcone – występują w wersji spiralnej lub wąskiej, zwężającej się w górę, 
 • schody dwubiegowe – składają się z dwóch części, z których jedna jest znacznie węższa od drugiej, 
 • schody drewniane – ciepłe i naturalne, dodające charakteru i stylu każdemu wnętrzu, 
 • schody ze stali nierdzewnej lub szkła – nowoczesne i bardzo eleganckie, idealne do wnętrz minimalistycznych, 
 • schody składane – łatwe do montażu i przechowywania, doskonałe do pomieszczeń o małej powierzchni. 

Dobór schodów do stylu aranżacji 

Wnętrza klasyczne są zwykle ozdobione elementami dekoracyjnymi, takimi jak kolumny, gzymsy czy sztukaterie. W takiej przestrzeni idealnie będą się prezentować schody drewniane o tradycyjnym wzornictwie. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz na wybór renomowanego producenta. Takie schody mają gięte balustrady, a ich stopnie mogą być wykończone profilami. 

Styl nowoczesny charakteryzuje się minimalizmem i prostotą. Najlepiej sprawdzą się schody metalowe lub z betonu. Metalowe, ze względu na swoją prostotę i minimalizm, idealnie wpasują się w nowoczesne wnętrza, a betonowe dają efekt surowości i industrialnego stylu

Wnętrza skandynawskie są utrzymane w jasnej kolorystyce i prostocie form. Tutaj najlepiej będą się prezentować jasne schody drewniane o prostej i minimalistycznej strukturze. Balustrady mogą być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak liny, co dodaje pomieszczeniu naturalnego charakteru. 

Styl rustykalny charakteryzuje się wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień. Do takiego wnętrza idealnie będą pasować schody drewniane o ciemniejszych odcieniach, które nadadzą pomieszczeniu ciepła i przytulności. Balustrady mogą być wykonane z surowego drewna lub kutego żelaza, co doda rustykalnego charakteru. 

Dopasowanie odpowiedniego rodzaju schodów do stylu wnętrzarskiego to nie tylko kwestia wyglądu i estetyki, ale również funkcjonalności i przystosowania do przestrzeni. Dobrze dobrane schody wpłyną na aranżację całego wnętrza, a ich wybór jest kluczowy w kwestii komfortu użytkowania. Ważne jest, aby decydować się na takie od renomowanych producentów oraz zwracać uwagę na jakość wykonania. 

podświetlona aranżacja poziomów

Masz już wymarzony projekt? 

Schody w projektowaniu domu to ważny element, który ma wpływ na estetykę, funkcjonalność i bezpieczeństwo całego wnętrza. Przy wyborze należy brać pod uwagę styl wnętrza, przestrzeń, materiał, projektowanie i budżet. W zależności od estetyki, można zdecydować się na schody drewniane, betonowe, metalowe lub spiralne. Przy projektowaniu warto zwrócić uwagę na ich ergonomiczność, trwałość, stabilność i bezpieczeństwo użytkowania, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają dzieci lub osoby starsze.  

Jeśli chcesz, aby Twoje wnętrza były nie tylko piękne, ale i zapewniały harmonię i dobrą energię, skontaktuj się z zespołem profesjonalistów Przestronnie.pl. Ich doświadczenie i wiedza pozwolą na stworzenie spójnego i funkcjonalnego wnętrza! 

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Dlaczego schody są ważnym elementem aranżacji wnętrz?

Schody pełnią nie tylko funkcję praktyczną, pozwalając na przemieszczanie się między poziomami budynku, ale także stanowią istotny element dekoracyjny. Mogą wprowadzać do wnętrza charakterystyczny styl, kolor lub fakturę oraz wpływać na optyczne odczuwanie przestrzeni. 

2. Jakie materiały można wykorzystać do wykonania schodów?

Do wykonania schodów można wykorzystać wiele materiałów, takich jak drewno, beton, stal, kamień, szkło czy ceramikę. Wybór powinien być uzależniony od stylu aranżacji wnętrza oraz indywidualnych preferencji estetycznych. 

3. Jakie są trendy w projektowaniu schodów?

W ostatnim czasie trendy w projektowaniu schodów skupiają się na minimalizmie i prostocie formy, wykorzystaniu naturalnych materiałów oraz harmonijnym łączeniu schodów z resztą wnętrza. Popularne są również rozwiązania technologiczne, takie jak oświetlenie ledowe, które nadaje schodom niepowtarzalny charakter. 

4. Co wziąć pod uwagę przy projektowaniu schodów?

Przy projektowaniu schodów należy wziąć pod uwagę wiele czynników, tj. kształt schodów, szerokość stopni, kąt nachylenia, rodzaj balustrady, kolorystykę i fakturę materiału oraz bezpieczeństwo użytkowników. Wszystkie te elementy powinny zostać dostosowane do stylu i charakteru aranżacji wnętrza oraz preferencji klienta.