Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura
Image Alt

JAKIE WYRÓŻNIAMY STYLE WNĘTRZARSKIE?

czarna, błyszcząca wyspa, białe sztukaterie

STYLE WNĘTRZARSKIE W MIESZKANIACH

Istnieje wiele różnych estetyk, podejść i tendencji, które wpływają na projektowanie i dekorowanie przestrzeni mieszkalnych. Wybór konkretnego zależy od preferencji, budżetu, funkcjonalności, kultury, historii i wielu innych czynników. Poniżej lista 10 najpopularniejszych stylów dekorowania domów, mieszkań i innych pomieszczeń. 

 1. Klasyczny – charakteryzuje się wyrafinowaną elegancją, zwracającą uwagę na precyzję i symetrię. Dominują w nim elementy takie jak duże kandelabry, eleganckie zasłony oraz rzeźby i obrazy na ścianach. Ważnym jego elementem są też kamienne kolumny i wysokie sufity. 
 2. Skandynawski – tutaj nacisk kładzie się na minimalizm i prostotę, których elementy można odnaleźć w całym pomieszczeniu. Charakterystycznym elementem skandynawskiego stylu jest jasna kolorystyka, przede wszystkim biel i szarość, a także naturalne materiały takie jak drewno czy skóra. W aranżacji wnętrza ważne jest także wykorzystanie naturalnego światła, stąd przeważają tu duże okna i minimalizacja elementów dekoracyjnych. 
 3. Boho – kluczowe jest wykorzystanie kolorów i wzorów, które tworzą klimatyczne wnętrze. Charakterystycznymi elementami stylu boho są dywany i zasłony z kwiatowymi wzorami oraz dekoracje w postaci roślin, świec i dywanów. Ważne jest także wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak rattan i plecionki. 
 4. Art deco – charakteryzuje się eleganckimi kształtami, wykorzystaniem szlachetnych materiałów oraz elementów metalowych. Typowymi elementami stylu art deco są lampy, zegary i ramy na zdjęcia. Ważnym elementem są też asymetryczne wzory i kolorowe dodatki, takie jak poduszki czy narzuty. 
 5. Rustykalny – w aranżacji wnętrza w stylu rustykalnym kluczowe jest wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy cegła. Charakterystycznymi jego elementami są wiejskie akcenty, takie jak kołdry, poduszki i dywany. Ważne są także dekoracje, takie jak ręcznie robione wazy, kosze czy donice. 
 6. Nowoczesny – dominuje minimalizm oraz proste, geometryczne formy. Charakterystycznymi elementami nowoczesnej aranżacji są duże okna, szklane ściany, a także futurystyczne lampy i meble. Ważnym elementem jest także zastosowanie nowoczesnych materiałów, takich jak metal, szkło i tworzywa sztuczne. 
 7. Eklektyczny – tutaj kluczowe jest połączenie elementów z różnych stylów i epok, co daje charakterystyczny, niepowtarzalny klimat. Można tu odnaleźć elementy klasyczne, rustykalne, nowoczesne, a nawet etniczne. Ważne jest połączenie kolorów, wzorów i faktur. 
 8. Industrialny – ten styl opiera się na wykorzystaniu surowych materiałów takich jak beton, cegła czy metal. Wnętrza nawiązują do wyglądu hal fabrycznych i magazynów, charakteryzują się minimalizmem oraz prostotą form i kolorów. W aranżacji industrialnej można odnaleźć różne elementy np. lampy przemysłowe, szafy metalowe czy meble z surowego drewna. 
 9. Glamour – w tym stylu kluczowe są przepych i elegancja. Charakterystycznymi elementami są kryształowe żyrandole, lustra, zasłony z cienkich tkanin oraz tapicerowane meble. W aranżacji glamour nie brakuje również elementów metalowych, szklanych i kryształowych. 
 10. Artystyczny – wnętrza w stylu artystycznym charakteryzują się wykorzystaniem oryginalnych, często awangardowych elementów. Ważnymi elementami stylu artystycznego są niebanalne dekoracje, obrazy i rzeźby. W aranżacji wnętrz w stylu artystycznym często wykorzystuje się kolory inspirowane sztuką oraz abstrakcyjne wzory. 
drewniane łóżko, industrialne lampy

W tabeli poniżej przedstawiamy charakterystyczne cechy dla danego stylu i kolorystykę panującą w pomieszczeniu. 

Styl Cechy charakterystyczne Kolorystyka 
Klasyczny Elegancja, symetria, harmonia, luksus, finezja, wysoka jakość materiałów, dekoracje Beż, jasny brąz, biel, złoto, srebro, granat 
Skandynawski Minimalizm, jasne kolory, naturalne materiały, funkcjonalność Stonowane kolory, przede wszystkim biel, szarości, beże 
Boho Luźność, indywidualizm, oryginalność, kolory, motywy etniczne, styl hippie Brązy, ochry, czerwienie, różnorodne wzory i kolorowe tkaniny 
Art déco Luksus, geometryczne kształty, dekoracje, materiały wysokiej jakości Intensywne kolory, złoto, srebro, czarne lub białe tło 
Rustykalny  Naturalne materiały, kamień, drewno, metal, motywy roślinne, przytulność Ciepłe, naturalne kolory, przede wszystkim brązy, zieleń, beże 
Nowoczesny Minimalizm, funkcjonalność, proste linie, nienaruszony przestrzenny układ, naturalne materiały Szarości, biel, czarny, pastelowe odcienie, drewno, szkło, beton 
Eklektyczny Mieszanie stylów i epok, różnorodność, charakterystyczny klimat Mieszanie różnych kolorów, wzorów i faktur 
Industrialny Surowe materiały, minimalizm, prostota form i kolorów, nieprzetworzone elementy Przede wszystkim stonowane kolory, np. biel, szarości, czernie 
Glamour Elegancja, przepych, materiały wysokiej jakości, kryształ, metal, błysk Intensywne kolory, przede wszystkim złoto, srebro, czerwień 
Artystyczny Oryginalność, awangarda, niebanalne dekoracje, kolory inspirowane sztuką, nieszablonowość Często intensywne, awangardowe kolory, abstrakcyjne wzory 
salon w stylu artystycznym

ŁĄCZENIE STYLI

Style we wnętrzach można łączyć, co może prowadzić do ciekawych i oryginalnych efektów. Jednakże połączenie ich w jednym wnętrzu jest zadaniem trudnym i wymaga wiedzy na temat kompozycji i aranżacji wnętrz. Może prowadzić do efektu chaosu, który będzie przeszkadzał w odczuwaniu harmonii w pomieszczeniu. Dlatego ważne jest, aby dobrze przemyśleć każdy element aranżacji i zdecydować, które z nich będą do siebie pasować. Najlepiej łączyć style, które mają ze sobą coś wspólnego, na przykład podobne kolory lub kształty, żeby uniknąć nieharmonijnych kontrastów. Można również wykorzystać elementy, które łączą dwa style, na przykład metalowe dekoracje, które są charakterystyczne dla stylu industrialnego i glamour. Należy jednak pamiętać, że łączenie stylów to nie to samo co mieszanie kolorów, wzorów i dekoracji bez jakiegokolwiek planu. Dlatego warto zacząć od zdefiniowania dominującego stylu, a następnie wprowadzać elementy innych stylów stopniowo i umiejętnie dobierać je do siebie, aby stworzyć spójną i harmonijną całość. 

KTÓRE STYLE MOZNA ZE SOBĄ POŁĄCZYĆ?

 • Skandynawski i nowoczesny – oba style skupiają się na minimalizmie, funkcjonalności i jasnej kolorystyce. Połączenie ich może prowadzić do ciekawych aranżacji wnętrz, które są proste, ale przyjemne dla oka. 
 • Klasyczny i współczesny – połączenie tych dwóch stylów może stworzyć harmonijną i elegancką przestrzeń, łączącą elementy z przeszłości z nowoczesnymi dodatkami.  
 • Boho i vintage – oba style charakteryzują się oryginalnością i indywidualizmem, a połączenie ich może stworzyć ciekawą mieszankę wzorów i kolorów.  
 • Eklektyczny i industrialny – połączenie tych stylów może stworzyć nowoczesne i oryginalne wnętrze, łączące surowość stylu industrialnego z eklektycznym podejściem do dekoracji.  
łóżko z jasnymi narzutami, drewniane stoliki, okno

Wnętrza mieszkań i domów mogą być urządzone w różnych stylach. Każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy, kolorystykę oraz sposób aranżacji przestrzeni. Istnieje możliwość łączenia różnych stylów, jednakże wymaga to umiejętności i wiedzy na temat kompozycji i aranżacji wnętrz. Ostateczny wybór powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji i funkcji danego pomieszczenia. Projektanci z PRZESTRONNIE.PL chętnie pomogą w wyborze najciekawszych aranżacji do twojego wnętrza.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jaki styl wnętrzarski jest idealny dla minimalistów?

Dla minimalistów idealnym stylem wnętrzarskim jest styl nowoczesny lub skandynawski. Charakteryzują się one prostymi, czystymi formami, neutralnymi kolorami oraz minimalizmem w dodatkach i ozdobach. W stylu nowoczesnym często stosuje się geometryczne kształty, natomiast styl skandynawski nawiązuje do natury i przytulnego klimatu. 

2. Jaki styl wnętrzarski jest dobry dla osób, które lubią wzory i kolorowe dodatki?

Dla takich osób dobrym stylem wnętrzarskim może być styl boho lub eklektyczny. W tym pierwszym łączy się elementy z różnych kultur, z kolorami i wzorami etnicznymi, tworząc niepowtarzalny klimat. Eklektyzm natomiast polega na łączeniu różnych stylów i epok, co pozwala na ciekawą kompozycję wzorów i kolorów.

3. Jaki styl wnętrzarski jest dobry dla miłośników natury i ekologii?

W takim przypadku dobrym stylem wnętrzarskim jest rustykalny lub skandynawski. Pierwszy nawiązuje do wiejskiego klimatu, wykorzystuje naturalne materiały i kolory, takie jak cegła, drewno i kamień. Drugi natomiast łączy prostotę z naturą. Charakteryzuje się jasnymi kolorami, drewnianymi elementami oraz minimalizmem. W obu stylach ważne jest wykorzystanie naturalnych materiałów, co przyczynia się do stworzenia przytulnej i ekologicznej przestrzeni. 

4. Jakie style wnętrzarskie charakteryzują się ciemniejszymi kolorami i bardziej wyrazistymi dodatkami?

Takimi stylami są glamour i industrialny. Pierwszy charakteryzuje się eleganckimi i przepychowymi meblami, oświetleniem w stylu art deco oraz bogatymi tkaninami i kolorami, takimi jak czerń, biel, złoto i srebro. Drugi z kolei, często wykorzystuje ciemne kolory i materiały takie jak beton, stal czy cegła. Meble są proste i surowe, a dodatki często pochodzą z przemysłu, jak np. lampy na ruchomym ramieniu czy metalowe skrzynki. Oba style nadają się do przestrzeni o nietypowym charakterze, z wyrazistymi detalami i dodatkami.