Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

Spiżarnia w kuchni

SPIŻARNIA W KUCHNI – NIEOCENIONE MIEJSCE

Spiżarnia w kuchni to miejsce, które może stać się prawdziwym skarbem dla każdego miłośnika gotowania i pieczenia. To właśnie tam przechowujemy wszelkiego rodzaju produkty spożywcze, które pozwalają nam na szybkie i wygodne przygotowanie pysznych potraw. Istnieje wiele sposobów na urządzenie spiżarni w kuchni.

Możemy postawić na tradycyjne, otwarte regały, gdzie produkty będą widoczne od razu i łatwo dostępne, lub zdecydować się na zamknięte szafki, które pozwolą na utrzymanie porządku i ochronę żywności przed owadami i kurzem. Innym rozwiązaniem będzie spiżarnia ukryta. Dzięki temu będziemy mieli wszystko w jednym miejscu. 

Spiżarnia to doskonałe miejsce do przechowywania żywności i innych rzeczy przydatnych w gotowaniu. Poniżej przedstawiamy listę takich produktów i przedmiotów, które warto przechowywać w spiżarni: 

 1. Suchą żywność – taką jak ryż, kasze, makaron, płatki śniadaniowe, mąkę, cukier, sól, przyprawy i zioła. 
 2. Konserwy – warzywa, mięsa, ryby w puszkach. 
 3. Produkty w słoikach – dżemy, marmolady, kiszonki, marynaty, sosy. 
 4. Owoce i warzywa – które długo utrzymują się w chłodnym i ciemnym miejscu, np. ziemniaki, cebule, marchew, jabłka, gruszki, cytrusy. 
 5. Napoje – takie jak soki, woda mineralna, cola, piwo. 
 6. Przetwory – dżemy, konfitury, marmolady, kiszonki, marynaty. 
 7. Produkty sypkie – suchy chleb, płatki śniadaniowe, kasze, makaron, otręby. 
 8. Słodycze – cukierki, ciastka, batony. 
 9. Produkty mączne – mąka, cukier, proszek do pieczenia, kakao, ziemniaczany skrobia. 
 10. Produkty w opakowaniach – chipsy, krakersy, orzeszki, popcorn. 
 11. Drobne AGD – blender, mikser, robot kuchenny, maszynka do mielenia mięsa, odkurzacz. 
 12. Naczynia – garnki, patelnie, słoiki, talerze itp. 
regał z żywnością w spiżarni

UKRYTA SPIŻARNIA W KUCHNI — JAK I GDZIE JĄ ZAPROJEKTOWAĆ? 

Urządzenie ukrytej spiżarni w kuchni może być nieco trudniejsze niż standardowe regały czy szafki, ale warto poświęcić trochę czasu, żeby stworzyć funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie. Poniżej przedstawiam wskazówki dotyczące tego, jak i gdzie urządzić ukrytą spiżarnię w kuchni. 

 1. Wybierz odpowiednią przestrzeń  

W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednią przestrzeń na spiżarnię. Może to być np. wnęka w ścianie, nisza pod schodami lub wolna przestrzeń pod blatem kuchennym. Warto również pamiętać, żeby spiżarnia znajdowała się w łatwo dostępnym miejscu, bez potrzeby przesuwania mebli czy sprzętów, w celu wejścia do niej. 

 1. Zdecyduj, czy chcesz mieć drzwiczki, czy nie  

Drugim krokiem jest wybór, czy chcesz mieć drzwiczki na spiżarni czy nie. Drzwi pozwalają na ukrycie zawartości spiżarni i zachowanie estetyki w kuchni. Możesz zdecydować się na proste lub ozdobne, które będą stanowiły element dekoracyjny. 

 1. Wybierz odpowiednią półkę lub szafkę  

Następnie należy wybrać odpowiednią półkę lub szafkę, która będzie służyła jako spiżarnia. W zależności od wymiarów i kształtu przestrzeni możesz zdecydować się na standardową lub zamówić specjalnie dopasowaną do Twoich potrzeb. 

 1. Zadbaj o oświetlenie  

Warto zadbać o odpowiednie oświetlenie w spiżarni, aby uniknąć ciemnych zakamarków i ułatwić sobie wyszukiwanie potrzebnych produktów. Możesz zainstalować punkty świetlne wbudowane w półkę lub szafkę, a także umieścić dodatkowe na ścianie lub pod sufitem. 

 1. Zastanów się nad organizacją przestrzeni  

Ostatnim krokiem jest zastanowienie się nad organizacją przestrzeni w spiżarni. Dobrze by było, żeby zainstalować dodatkowe półki, koszyki czy uchwyty, na lepsze zorganizowanie przechowywanych rzeczy. Możesz też umieścić tabliczkę z datą ważności na opakowaniu, żeby uniknąć przechowywania przeterminowanych produktów. 

spiżarnia w nowoczesnym mieszkaniu

JAK UKRYĆ DRZWI DO SPIŻARNI W KUCHNI? 

Istnieje wiele sposobów na ukrycie drzwi do spiżarni w kuchni. Tabela poniżej przedstawia nasze propozycje. 

Metoda Opis 
Drzwi przesuwne Zamontowanie drzwi przesuwnych, które pozwolą zaoszczędzić miejsce i dodać kuchni nowoczesnego charakteru. 
Tapeta lub farba Użycie tapety lub farby w taki sposób, żeby pasowała do stylu kuchni i pozostałych elementów wystroju. 
Ukrycie drzwi za szafkami Umieszczenie szafek wiszących na drzwiach do spiżarni, co pozwoli na zachowanie spójnego wyglądu kuchni
Stworzenie iluzji wchodzącej w ścianę szafki Zamontowanie szafki wokół drzwi i zamaskowanie jej tak, aby wyglądała, jak integralna część ściany. 
Wykorzystanie drzwi do spiżarni jako element dekoracyjny Pomalowanie drzwi na intensywny kolor, dodanie do nich ozdobnych uchwytów lub wieszaków na przyprawy, wykorzystanie drzwi jako tablicy kuchennej. 

GDZIE UMIEŚCIĆ SPIŻARNIE, JEŚLI NIE W KUCHNI, ANI W JEJ POBLIŻU? 

Jeśli nie masz miejsca na spiżarnię w kuchni ani w jej okolicach, istnieją różne sposoby na jej umieszczenie w innych miejscach w domu np.: 

 • Garaż – jeśli posiadasz garaż lub pomieszczenie gospodarcze, można tam zrobić spiżarnię. Należy jednak pamiętać, żeby zapewnić odpowiednią izolację termiczną oraz ochronę przed wilgocią i szkodnikami. 
 • Garderoba – jeśli masz dużą garderobę, która nie jest w pełni wykorzystywana, można ją przekształcić na spiżarnię. Wystarczy zamontować na ścianach półki i zainstalować odpowiednie oświetlenie. 
 • Schowek – jeśli masz schowek lub małą komórkę, która nie jest w pełni wykorzystywana, można tam umieścić spiżarnię. Warto zainstalować tam półki i zamontować drzwi lub zasłonę, aby chronić produkty spożywcze przed kurzem i brudem. 
 • Spiżarnia zewnętrzna – jeśli masz ogród lub działkę, można zbudować tam spiżarnię. W niej można przechowywać nie tylko żywność, ale także narzędzia ogrodnicze i sprzęt do grillowania. 
 • Skrytka – jeśli nie masz miejsca na spiżarnię, można zainstalować skrytkę na ścianie w kuchni lub innym pomieszczeniu. W takiej skrytce można przechowywać produkty spożywcze, które nie wymagają specjalnych warunków przechowywania. 

Warto pamiętać, że każde pomieszczenie, które zostanie przekształcone w spiżarnię, powinno być odpowiednio wyizolowane i chronione przed wilgocią oraz szkodnikami. 

regał z żywnością, okno

Podsumowując, spiżarnia jest niezwykle przydatnym pomieszczeniem w każdej kuchni. Pozwala na przechowywanie żywności oraz innych produktów spożywczych w odpowiednich warunkach, co z kolei pozwala na ich dłuższe przechowywanie oraz zachowanie świeżości. Warto w niej przechowywać m.in. mąkę, cukier, płatki śniadaniowe, makarony, ryże, konserwy, przetwory, herbaty i kawy. Jeśli nie ma miejsca na spiżarnię w kuchni ani w jej pobliżu, można ją zrobić w innych miejscach, takich jak garaż, garderoba, schowek czy spiżarnia zewnętrzna. Ważne jest, żeby pomieszczenie, w którym się ona znajduje, było odpowiednio wyizolowane i chronione przed wilgocią oraz szkodnikami. Projektanci z PRZESTRONNIE.PL chętnie zaprojektują twoje wnętrze. Znajdziesz nas w Warszawie lub online w całej Polsce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie produkty powinno się przechowywać w spiżarni?

W spiżarni warto przechowywać podstawowe produkty spożywcze, takie jak mąkę, cukier, sól, olej i makarony. Warto również trzymać w niej wędliny, sery, dżemy, konserwy i inne produkty o dłuższym terminie przydatności do spożycia. Wszystko to pozwoli na utrzymanie pełnej puli składników do przygotowywania posiłków w jednym miejscu.

2. Czy warto zainwestować w spiżarnię w swoim mieszkaniu?

Zdecydowanie warto zainwestować w spiżarnię, jeśli lubimy gotować i chcemy mieć pełną kontrolę nad przechowywanymi produktami spożywczymi. Dzięki niej można zaoszczędzić czas i zachować porządek w kuchni oraz mieć dostęp do składników przez cały rok.

3. Gdzie najlepiej zrobić spiżarnię, jeśli nie ma się na nią miejsca w kuchni?

Jeśli nie ma się na nią miejsca w kuchni, to warto rozważyć inne pomieszczenia, takie jak piwnica, poddasze, schowek pod schodami czy przechowalnia. W zależności od możliwości można też wygospodarować dodatkową przestrzeń w garderobie czy przedpokoju. W każdym przypadku należy zadbać o odpowiednie warunki przechowywania żywności.

4. Jakie sprzęty AGD warto przechowywać w spiżarni?

W spiżarni warto przechowywać niektóre sprzęty AGD, takie jak sokowirówka, maszyna do mielenia mięsa, młynek do kawy, wyciskarka do cytrusów czy blender. Są to urządzenia, które nie są używane na co dzień, ale bardzo ułatwiają przygotowanie różnych potraw. Warto je trzymać w spiżarni, żeby nie zajmowały miejsca w kuchni i były łatwo dostępne, gdy ich potrzebujemy.