Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

salon z jasnym drewnem

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE STYLU RUSTYKALNEGO

Styl rustykalny to ukłon w stronę natury i wiejskiej atmosfery. Budzi on takie emocje jak wyciszenie i spokój. Inspiracją dla niego są dawne wnętrza wiejskich dworków i chat. Elementy ludowe i przywiązanie do natury to główne wyznaczniki tego stylu. Liczy się tutaj prostota, ciepło i przytulność.

STYL RUSTYKALNY–NAJWAŻNIEJSZE ELEMENTY ARANŻACJI 

Jednym z istotnych elementów aranżacji wnętrza w stylu rustykalnym są meble. Należy wybierać formy proste i matowe, bez nadmiernych dekoracji. Najczęściej używanymi meblami do aranżacji w tym stylu są stoły, szafy i kredensy wykonane z drewna i przypominające meble z XIX i pierwszej połowy XX wieku. Dobrze jest również, gdy mają one przetarcia, pęknięcia i słoje, ponieważ w stylu rustykalnym niedoskonałość nie jest wadą, ale źródłem piękna. 

Jeżeli chodzi o kolorystykę, we wnętrzu rustykalnym dominują barwy ziemi. Głównymi kolorami używanymi do aranżacji są biel, brąz, beż i szarość widoczne na meblach, ścianach i innych elementach wyposażenia. Dodatkowe akcenty kolorystyczne możemy zaobserwować na elementach dekoracyjnych, takich jak narzuty, poduszki, obrusy. 

Ważnym elementem aranżacji wnętrza w stylu rustykalnym są również materiały. Powinny być one naturalne. Dobrze sprawdzą się tutaj len, bawełna, wełna, skóra, kamień, drewno i wiklina. Zapewniają one wnętrzu ciepło i przytulność. Warto również wykorzystać rękodzieła, takie jak na przykład naczynia z gliny czy ażurowe serwety. Nadadzą one wnętrzu wyjątkowy, sielski klimat. 

Jeżeli chodzi o wzornictwo, to w stylu rustykalnym wykorzystywane są wzory roślinne, takie jak kwiaty, kłosy zbóż, liście oraz motywy ludowe zaczerpnięte ze sztuki Młodej Polski z przełomu wieku XIX i XX. Zastosowanie ich zapewni wnętrzu niesamowity efekt i będzie dopełnieniem całości aranżacji. 

jasne drewno, białe ściany

RUSTYKALNA WERSJA KUCHNI 

Kuchnia w stylu wiejskim stanowi centralne miejsce w domu. Lubimy spędzać w niej czas ze względu na jej ciepło i sielankowy charakter. Na środku tego pomieszczenia powinien znaleźć się duży, drewniany stół i krzesła. Innym meblem, który doskonale oddaje charakter stylu rustykalnego, jest kredens. Znakiem rozpoznawczym dla stylu wiejskiego w kuchni są tekstylia z bawełny i lnu. Należą do nich ściereczki i serwetki kuchenne, poduszki na krzesła oraz zasłonki. Powinny być one utrzymane w tonacji białej lub beżowej, ale również dopuszczalne są tkaniny wzorzyste na przykład nawiązujące do folkloru. W rustykalnej kuchni możemy również umieścić słoiczki z przetworami, woreczki na produkty spożywcze czy siatki na zakupy.  

salon w jasnych barwach

SALON W STYLU WIEJSKIM 

Szczególny klimat salonowi w stylu rustykalnym nada piec żeliwny lub kaflowy na wzór tych z XIX wieku. Jego alternatywę może stanowić kominek, obok którego leżą szczapy drewna. Inne elementy charakterystyczne dla wystroju salonu w stylu rustykalnym to ciężkie meble, wygodne fotele i sofy, dywany z wełny lub skóry bydlęcej czy owczej. Warto umieścić we wnętrzu sprzyjający rozmyślaniom fotel bujany. Kolorystyka pokoju dziennego powinna być utrzymana w cieplejszych barwach widocznych na kocach, makatkach i poduszkach. Znakiem rozpoznawczym dla stylu wiejskiego jest duża ilość kwiatów w salonie. Można umieścić w nim kwiaty żywe, w donicach oraz cięte w wazonie, będące doskonałą dekoracją stołu. 

ELEMENTY DEKORACYJNE RUSTYKALNEGO WNĘTRZA 

We wnętrzu w stylu rustykalnym warto umieścić takie dekoracje jak: 

 • kwiaty suszone i cięte w wazonie, 
 • lokalne owoce sezonowe, 
 • wiklinowe i ceramiczne doniczki, 
 • zwiewne firanki, 
 • drewniane ramki na zdjęcia, 
 • wiklinowe kosze, 
 • stare zegary ścienne, 
 • haftowane tekstylia, 
 • lustra w drewnianych ramach, 
 • żeliwne świeczniki i latarenki, 
 • czasopisma i dokumenty. 
rustykalne dekoracje

POZNAJ RUSTYKALNY ŚWIAT 

Jeśli marzysz o stworzeniu przytulnego wnętrza wypełnionego ciepłem i spokojem, gdzie będziesz mógł odpocząć po intensywnym dniu, styl rustykalny jest dla Ciebie. Zainspiruj się jego naturalnością i prostotą oraz bądź bliżej natury. Jeżeli masz jakieś wątpliwości dotyczące swoich pomysłów na projekt wnętrza w stylu wiejskim albo chcesz zweryfikować ich zgodność z założeniami tego stylu, zapraszamy do współpracy. Nasz architekt z PRZESTRONNIE.PL chętnie odpowie na nurtujące Cię pytania i wprowadzi w niezwykły, sielankowy świat rustykalnych wnętrz. Pracujemy na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie w całej Polsce. 

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Dlaczego styl rustykalny jest tak wyjątkowy?

Wyjątkowość stylu rustykalnego bierze się z jego inspiracji naturą i tradycjami ludowymi. Dzięki tym aspektom można stworzyć wnętrze wypełnione spokojem, prostotą, ciepłem i ciszą.

2. Jakie są elementy dekoracji rustykalnego wnętrza?

Na elementy dekoracji wnętrza w stylu rustykalnym składają się między innymi kwiaty, ceramiczne doniczki, wiklinowe kosze, haftowane tekstylia, drewniane ramki na zdjęcia czy stare zegary ścienne.