Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

czarne krzesła, granatowy fotel

Czym jest styl eklektyczny? 

Styl eklektyczny jest stylem, w którym elementy z różnych stylistyk architektonicznych i wzorniczych są ze sobą łączone. W ten sposób powstają unikatowe i oryginalne projekty, które nie są skazane na powielanie.  

Jest charakterystyczny dla wielu różnych dziedzin, w tym architektury, designu i mody. W architekturze może to być połączenie różnych stylów, takich jak neoklasycyzm, art deco, gotyk czy renesans, tworząc wyjątkowe i oryginalne budynki. W designie może to oznaczać mieszanie w różny sposób mebli i dodatków, takich jak nowoczesne lampy z lampami z epoki wiktoriańskiej. W modzie możliwe są połączenia różnych elementów garderoby, takich jak sportowe buty z elegancką sukienką. 

Połączenia w stylu eklektycznym 

Eklektyzm jest popularny, ponieważ pozwala na stworzenie unikatowych i oryginalnych projektów, które odzwierciedlają indywidualny styl i gust. Pozwala również na łączenie różnych elementów, które są ważne dla projektanta lub użytkownika, bez konieczności rezygnowania z jednego stylu na rzecz innego. 

Styl ten jest bardzo elastyczny i może być dostosowany do różnych potrzeb i preferencji. Może być stosowany zarówno w dużych projektach, takich jak budynki mieszkalne czy kompleksy hotelowe, jak i w mniejszych projektach, takich jak wnętrza mieszkań czy stylizacje mody. 

Eklektyzm wymaga jednak dobrego wyczucia i umiejętności łączenia elementów z różnych stylów. Źle dobrane elementy mogą sprawić, że projekt będzie wyglądał chaotycznie i nieestetycznie, dlatego ważne jest, aby projektant miał dobre wyczucie i umiejętność łączenia elementów z różnych stylów w spójną całość. 

Ważne jest, aby zachować jednolity kolorystycznie i materiałowo wygląd oraz dobrze dobrać dodatki. Nie ma tu miejsca na chaotyczne i niekontrolowane łączenie elementów, które w efekcie tworzą nieharmonijny i nieestetyczny chaos. 

Warto też pamiętać, że jest bardzo elastyczny i pozwala na dużą swobodę w doborze elementów wystroju. Dlatego też, można w nim łączyć ze sobą elementy z różnych stylistyk takich jak styl skandynawski, industrialny, prowansalski, vintage czy art deco. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie style będą do siebie pasować, więc należy dokładnie przemyśleć swoje wybory. 

czarnobiały dywan, różowa sofa

Wnętrza w stylu eklektycznym 

Wnętrza w stylu eklektycznym są często bardzo kolorowe i pełne różnorodnych tekstur oraz wzorów. Mogą być również ozdobione elementami z różnych epok, takimi jak antyki, nowoczesne meble i dodatki. 

Styl eklektyczny może być również wykorzystywany do tworzenia wnętrz, które odzwierciedlają różne kultury i tradycje, takie jak wnętrza w stylu bohemy, skandynawskim czy azjatyckim. Może to być szczególnie interesujące dla osób, które chcą uzyskać wyjątkowy i oryginalny wygląd wnętrza, który odzwierciedla ich własne upodobania i gust. 

Trzeba pamiętać, że styl eklektyczny może być trudny do osiągnięcia, jeśli nie posiada się odpowiedniego wyczucia i umiejętności łączenia elementów z różnych stylów. Dlatego też, jeśli chcesz stworzyć wnętrze w tym stylu, warto skonsultować się z profesjonalnym projektantem wnętrz, który pomoże Ci osiągnąć najlepsze rezultaty. 

Ponadto, warto pamiętać, że może być bardzo kosztowny, ponieważ wymaga zakupu elementów z różnych stylów i epok, które często są dość drogie. Dlatego też, jeśli decydujesz się na takią stylistykę, warto dokładnie rozważyć swoje możliwości finansowe i zaplanować odpowiednio budżet. 

Dla kogo wnętrze eklektyczne? 

Jest to styl dla tych, którzy lubią mieszać elementy z różnych stylów i epok, tworząc w ten sposób unikalny i niepowtarzalny wygląd. Wnętrze w stylu eklektycznym jest również idealne dla osób, które cenią sobie komfort i wygodę, ale jednocześnie chcą, aby ich wnętrze było wyjątkowe i pełne charakteru. W końcu, to wnętrza pełne kolorów, tekstur i dekoracji, które dodają życia i charakteru do pomieszczeń. Z odpowiednim wyczuciem i umiejętnościami, można stworzyć niezapomniane projekty, które będą cieszyć oko i wywoływać zachwyt u wszystkich, którzy je zobaczą. 

Eklektyczne wnętrza są pełne charyzmy i uroku, gdzie zawsze będą świeże i nowatorskie, zachęcające do odkrywania i eksperymentowania. W ten sposób każde wnętrze w stylu eklektycznym stanie się wyjątkowym i niepowtarzalnym kawałkiem naszego życia. 

czarna ściana, drewniana szafka, fotel

Meble i elementy dekoracyjne 

Jakie meble nadają się do wnętrza w stylu eklektycznym? 

 • Sofy i fotele w różnych kolorach i wzorach;
 • Stoliki kawowe z drewna, metalu lub szkła;
 • Różnego rodzaju szafki i komody z drewna, metalu, szkła lub z kilku materiałów;
 • Łóżka o różnych kształtach i stylach z metalu, drewna lub z tapicerowanymi zagłówkami;
 • Regały i półki z drewna, metalu lub szkła;
 • Stojące lampy o różnych kształtach i stylach;
 • Krzesła w różnych kolorach i wzorach z drewna, metalu, lub tapicerowane;
 • Zestawy jadalniane z drewna, metalu lub szkła.

Ważne jest, aby wszystkie elementy mebli tworzyły spójną i harmonijną całość, a jednocześnie pozwalały na swobodne łączenie i dodawanie nowych elementów w przyszłości. 

Można tu znaleźć elementy zarówno klasyczne, jak i nowoczesne, co daje harmonijne tworzenie różnych estetyk. Wnętrza w stylu eklektycznym są często bogato zdobione i pełne elementów dekoracyjnych, takich jak obrazy, dywany i lampy. 

Jakie dekoracje dobrać do wnętrza w stylu eklektycznym? 

Do wnętrza w stylu eklektycznym dobrymi dekoracjami są: 

 • Obrazy i plakaty o różnych stylach i motywach; 
 • Różnego rodzaju tkaniny, takie jak poduszki, narzuty, zasłony, dywany; 
 • Dodatki ze szkła, takie jak wazony, świeczniki, kieliszki; 
 • Ozdoby ścienne, takie jak rzeźby, zdjęcia, ramki, kwiaty; 
 • Meble i dodatki z drewna, takie jak ramki na zdjęcia, stoliki, skrzynie, lampiony; 
 • Lampy i źródła światła o różnych kształtach i stylach; 
 • Ceramika: wazony, misy, talerze; 
 • Dodatki z metalu, takie jak ramki na zdjęcia, świeczniki, wazony, kinkiety.

Wnętrze w stylu eklektycznym to mieszanka różnych stylów, kultur i epok, dlatego ważne jest, aby dobierane dekoracje odzwierciedlały tę różnorodność. Mogą to być obrazy i plakaty z różnymi motywami, od abstrakcyjnych po tradycyjne, a także z różnymi stylami, takimi jak realizm, impresjonizm czy abstrakcja. 

Kategoria Przykłady 
Tkaniny poduszki w jednolitych kolorach,  narzuty z bogatymi wzorami,  zasłony z różnych materiałów (wełna, bawełna, jedwab), 
Dodatki ze szkła gładkie i proste wazony;   ozdobne i delikatne świeczniki;  kieliszki w różnych kształtach i wielkości; 
Ozdobne ściany rzeźby o różnych kształtach i rozmiarach,  zdjęcia w różnych ramkach,  kwiaty w różnych wazonach, 
Meble i dodatki z drewna proste i tradycyjne stoliki,  niebanalne skrzynie,  ramki na zdjęcia w różnych stylach i kolorach, 
Lampy i źródła światła subtelne i proste lampy stołowe,  ozdobne i wyraziste lampy sufitowe,  lampy w różnych stylach (klasyczny, industrialny, nowoczesny), 
Dodatki z metalu eleganckie i proste ramki na zdjęcia,  wyraziste i ozdobne świeczniki,  wazony w różnych stylach (industrialny, skandynawski, art deco). 

Styl eklektyczny to również doskonała okazja do eksperymentowania z kolorami i fakturami. Pozwala na łączenie ze sobą elementów z różnych epok i kultur, co pozwala na tworzenie niepowtarzalnych i indywidualnych stylów. W eklektyczny sposób możemy też swobodnie pokazać swoje gusta i zainteresowania, dodając dodatki i dekoracje, które odzwierciedlają nasze osobiste upodobania. W ten sposób wnętrze staje się naszą osobistą przestrzenią, jedynymi wyjątkowymi niepowtarzalnymi elementami. W kontekście dekoracji i dodatków, eklektyzm to prawdziwa uczta dla wyobraźni i kreatywności, dzięki któremu można wykorzystać możliwości w zakresie aranżacji wnętrz. 

granatowy fotel, obrazy na ścianie

Jeśli szukasz profesjonalnej pomocy w swoim domowym wnętrzu, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Dzięki naszemu profesjonalizmu i zaangażowaniu możesz być pewien, że Twoje wnętrze będzie funkcjonalne, stylowe i w pełni spełnia Twoje wymagania.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie elementy można połączyć w wnętrzu w stylu eklektycznym?

W stylu eklektycznym można łączyć różne elementy z różnych stylów i epok, takie jak meble, dekoracje, kolory, tekstury, aby stworzyć niepowtarzalny charakter pomieszczenia. Ważne jest, aby elementy te tworzyły harmonijne połączenie, co daje spójny i estetyczny efekt. 

2. Dla kogo jest odpowiedni styl eklektyczny?

Wnętrze w stylu eklektycznym jest odpowiednie dla osób, które cenią sobie różnorodność i eksperymentowanie z wystrojem wnętrz. 

3. Czy wnętrze w stylu eklektycznym musi być bogato zdobione?

Wnętrze w stylu eklektycznym może być bogato zdobione, ale nie jest to konieczne. Ważne jest, aby elementy w pomieszczeniu tworzyły harmonijne połączenie różnych estetyk. 

4. Jakie meble są odpowiednie do wnętrza w stylu eklektycznym?

Do wnętrza w stylu eklektycznym nadają się meble z różnych stylów, takie jak antyki, nowoczesne meble, meble w stylu kolonialnym, rustykalnym, itp. Ważne jest, aby meble były wygodne i funkcjonalne, ale jednocześnie niebanalne i oryginalne.